Antalya tsunami görmüş

Tarihi belgeler önceki gün deprem ve tsunami korkusu yaşayan Kaş ilçesi ve civarında, geçmişte gerçekten de tsunami yaşandığını ortaya koydu. Bu belgelere göre Kaş ile Kumluca arasında kalan bölge, M.S 68 yılında tsunami suları altında kaldı.

ANTALYA - Tarihi belgeler önceki gün deprem ve tsunami korkusu yaşayan Kaş ilçesi ve civarında, geçmişte gerçekten de tsunami yaşandığını ortaya koydu. Bu belgelere göre Kaş ile Kumluca arasında kalan bölge, M.S 68 yılında tsunami suları altında kaldı.
Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, önceki gün saat 00.36'da 5.5 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği Antalya'nın Kaş ilçesi ve çevresinde, yüzyıllarca önce büyük bir tsunami felaketinin yaşadığını söyledi. 'Mısır'dan yükselen denizin Anadolu'yu vurması, çamur deryaları ve susuzluk' dönemin yazıtlarında yer alıyor.
Likya kentlerini etkiledi
M.S. 68 yılında yaşanan tsunaminin Likya kentlerini etkilediğini anlatan Şahin, "Tarihi kaynaklarda, Mısır'dan yükselen denizin, Myra, Simena, Patara gibi birçok antik kenti sular altında bıraktığı bilgisine yer veriliyor" dedi.
Kaş çevresinde denizaltında antik kent kalıntıları bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, yazıtlarda, bölgedeki su kanallarının zarar görmesi sonucu yöredeki insanların yaklaşık dört ay susuz kaldıkları şeklinde bilgilerin bulunduğunu ifade etti.
Dinsiz Neron yüzünden!
Prof. Dr. Şahin ayrıca, yaşanan doğal felaketlerin, işlenen günahların bir sonucu olduğu yönünde bugün de yaygın olan inanışın kökenlerinin antik çağa kadar dayandığını belirtti. Marmara depreminin ardından da benzer tartışmaların yaşandığını hatırlatan Şahin, şu bilgileri verdi:
"3. yüzyılda Roma tarihini yazan İznikli Cassius Dio, bölgede yaşanan bu felaketin, o dönemde 'Zalim' diye nitelendirilen Roma İmparatoru Neron'dan kaynaklandığını savunmuştu. Cassius Dio'nun kitaplarında, 'Eğer Neron bu kadar zulüm işleyip, bu kadar günaha girmeseydi bu felaket olmazdı. Arnavutluk'ta kan gövdeyi götürürken, Mısır'dan kalkan deniz, Likya'nın sahillerini harap ederken, Neron, olaylar üzerine şakalar yapıyordu' şeklinde ifadelere yer veriliyor. M.Ö. 6. yüzyılda yaşamış kadın kâhin Sibylle de Myra'nın bir felaketle yıkılacağını söylüyor. Bu kehanetler daha sonra Hıristiyan papazlar tarafından yeniden yorumlanmış. Onlar da 'Dinsiz Neron böyle günahlar işlediği, Apollon Tapınağı'nda yaşananlara Tanrı kızdığı için Myra'yı tepetaklak etti ve çamur altında bıraktı. Patara'nın çevresi kara bir suyla yok oldu' diyorlar. Halbuki o dönemde Apollon Tapınağı, Hıristiyanlara göre çoktanrıcı sayılan paganların merkeziydi."


    http://www.radikal.com.tr/7358077358070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.