Antalya ve Muğla ormanlarının efsane kedisi görüntülendi

Antalya ve Muğla ormanlarının efsane kedisi görüntülendi
Antalya ve Muğla ormanlarının efsane kedisi görüntülendi

Karakulakların Antalya civarında yaşadığı biliniyordu ama görüntülenemiyorlardı. FOTOĞRAF: DOĞA DERNEĞİ

ANTALYA - Dünyada soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan, Ege ve Akdeniz’de çam ormanları arasında yaşadığı bilinen ancak bugüne dek görüntülenemeyen kedigiller familyasından karakulak, sonunda görüntülendi! Karakulak, Hacettepe Üniversitesi’nden iki öğrencinin proje çalışması için ormanlık alanlara kurduğu ‘fotokapan’lara yakalandı.
Projeyi yürüten öğrencilerden Anıl Soyutürk “O bölgede karakulak olduğunu biliyordu ama bu kadar güzel, bu kadar net bir fotoğraf çekebilmeyi beklemiyorduk” diye konuştu. 
Doğa Derneği’nin Muğla’da Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Grubu’ndan üç öğrenci, Antalya’daysa Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma nefes kesen bir gelişmeye sahne oldu.
İki proje sayesinde Antalya, Mersin ve Muğla çevresinde çam ormanlarında yaşadığı bilinen ancak bugüne dek görüntülenemeyen ‘karakulak’ın fotoğraf çekildi. DKMP Yaban Hayatı Yönetimi Şube Müdürü Cemal Akcan heyecanlı:
“Türkiye’de uzun süredir görülmeyen Karakulakın Antalya’nın Düzlerçamı mevkisinde görüldüğü yolunda bilgiler aldık. Doğa Derneği ile protokol yaptık. Arazide belli noktalara kendi kendine çalışan bir çeşit fotoğraf makinesi olan 20 fotokapan kurduk. Fotokapanlar, milli park alanı ve yaban hayatı geliştirme sahası olan Düzlerçamı’nda bir ay kaldı. Bu fotokapanlardan biri, bir karakulak görüntülemeyi başardı.”

‘Vaşak sanılıyor ama alakası yok’
Dış görünümüyle vaşaka benzetilse de aslında tamamen farklı bir tür olan karakulağa adını, kulaklarının kenarındaki siyah çizgilerden esinlenerek Orta Asya’da Türkler koydu. Karakulakın Latince adı da bu nedenle ‘Caracal Caracal.
Ortalama ağırlığı 7 ile 9 kilo arasında değişiyor. Yalnız yaşıyor. Geceleri avlandığı ve doğada çok iyi gizlenebildiği için vahşi ortamda görülmeleri güç. Tavşan, tarla faresi ve sincap, nadir olarak da meyve ile besleniyor. Son derece atik olduğu bilinen hayvan, bir kuşu havalanmak üzereyken yakalayabiliyor. (aa)