Antalya'da 29 Ekim davası başlıyor

Antalya'da 29 Ekim davası başlıyor
Antalya'da 29 Ekim davası başlıyor
Antalya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan bir gün önce Cumhuriyet Meydanı'na çelenk sunma töreninde polis barikatını aşarak 'direnme suçu'nu işledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 6 kişinin yargılanmasına, 10 Nisan'da başlanıyor. 'Polis memurunu elle ittiği' bilirkişi raporuyla tespit edilen 6 kişi için toplam 31 yıl 1 ay hapis isteniyor.

ANTALYA - Antalya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli iki polis memurunun mağdur olarak yer aldığı davada savcılık, ’ kamu görevlisine görevinin yapılmasını engellemek amacıyla cebir kullanmak suretiyle görevi yaptırmamak için direnme’ suçunu işledikleri gerekçesiyle 6 kişi hakkında 6 aydan 3 yıla hapis cezası talep etti.

Aynı suçlamayla ilgili daha önce 13 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, iki polisin davacı olduğu olayla ilgili Zeki Gökçe, Turgay Doğan, Yekta Koç, Özgür Erdoğan, Ayhan Zor ve Mürsel Çoşkun’un, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ’Görevi yaptırmamak için direnme’ suçunu düzenleyen 265’inci maddesi uyarınca cezalandırılmaları talep edildi.

Davada mağdur olarak ifade veren polisler şikayetçi olmazken, olay yeri görüntü ve fotoğraflarının bilirkişi incelemesi sonucu savcılık 6 kişinin yaşanan arbede sırasında görevli polis memurlarını elleriyle ittiklerini tespit etti. Savcılık olayın aynı zamanda ’zincirleme suç’ olduğunu savunarak, cezanın dörtte bir veya üç oranında artırılmasını talep etti.

Böylece davada adı geçen her kişi için toplam 5 yıl 2 ay 5 gün hapis cezası istendi. Savcılık aynı zamanda TCK’nın 53’üncü maddesi uyarınca şüphelilerin atanmaya veya seçilmeye tabi bütün memuriyetlerden yoksun bırakılmasını da talep etti. 6 kişi hakkında toplamda 31 yıl 1 ay hapis cezasının istendiği davanın ilk duruşması 10 Nisan’da 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/112835511283554

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  akp'nin arka bahçesi YARGI - kizil1984

  ak partinin yargısı acaba diyarbakırdaki nevruzda yapılan bölücü faaliyetlerle ilgili kılını kıpırdatmayı düşünüyor mu, yoksa onların gözü mü bağlıydı bir şey görmediler

  Amaç - user1148618

  Radikal gazetesi kürtlerin akınına falan mı uğradı? Siz b nefretle Barış mı istiyorsunuz? Biz zerre kadar nefret duymuyoruz, değerlerimize sahip çıkıyoruz ama siz de bu nefret solculara mı yoksa sağcılara mı? Ağzınızın suyu aka aka alkışlıyor sonra da oh olsun diyorsunuz. Bizler solcular atatürkün koyduğu kurallar ve demokrası içerisinde sizinle yaşamak istiyoruz. Siz kendi çevrenizdeki ayrımcılıkların, kast sisteminin burada da olmasını mı istiyorsunuz? Ağalarınıza laf geçiremiyor gelip oh olsun mu diyorsunuz? Savaş istemiyoruz falan demeyin, amacınız buradaki yorumlardan bile belli oluyor.

  Chp zihniyetinin fertleri olmasına ragmen - yilmaz-usb

  Bence karar cok büyük bir haksızlık.Sonucta cumhuriyet bayramını kutlamak icin celenk bırakmak isteyenlere bu denli ceza verilmemeli.Ama bu kesimler polise tas atan kürt cocuklarına verilen o 15 yıllık cezalara sevinen ve destek veren zihniyetlerdir.

  ne olmus? - Secret Garden

  bu olay doguda olmus olsaydi suan yarisi öldürülmüs diger kalanlarda cezaevlerine dolusturulmustu.hic umurumda bile degil.bu bindirilmis kitalar yillarca kürtlere alevilere yapilanlar icin sustu sevindi hatta gobek atti.bakmayin bu gunlerde dillerinden cumhuriyet-laiklik-demokrasi falan dusmedigine.eger bu ergenekon tarzi operasyonlar sadece kürtleri-alevileri kapsamis olsaydi emin olun suan tek bir tanesi bile cikip konusmazdi.hatta desteklerdi.bunlarin bagirmasi cagirmasi cildirmasi turkiyenin en buyuk sorunun asilmasi sirasinda oldugu icindir.kürt sorununu yaratan bu kizil-elmaci fasist zihniyettir dolayisi ile cozulmesinide istemeyen odur.bayrak-anitkabir-29 ekim- falan bunlarda onlarin kiliflaridir cok sevdikleri icind egil.bunlar RANT olmus birileri icin.