Antalya'da 750 trilyonluk orman yağması

ANAP'lı belediye başkanının da içinde olduğu bir çetenin ormanı yakarak arazi sattığı belirlendi
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Antalya'da deniz manzaralı orman arazilerini önce yakan sonra da yağmalayan bir çete ortaya çıkarıldı. 'Talan-1' adı verilen operasyon kapsamında Yukarı Karaman beldesinin ANAP'lı belediye başkanı Mehmet Bahşi'nin de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Çetenin bugüne kadar 300 bin metrekare orman arazisini yağmaladığı belirlendi.
Antalya'daki arazi vurgunu, bir vatandaşın ihbarı üzerine ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı bir mülkiye müfettişi gönderdi. Müfettiş, raporunda, arazi vurgununun nasıl yapıldığını ayrıntılarıyla anlattı. Bakanlık da beş ay önce Emniyet Genel Müdürlüğü'nü harekete geçirdi.
Dün başlatılan operasyonda, Antalya'nın Yukarı Karaman beldesinin ANAP' lı belediye başkanı Bahşi, Ovacık Köyü Muhtarı Durmuş Çetin, Orman Genel Müdürlüğü Batı Akdeniz Bölge Müdürlüğü'nde görevli orman mühendisleri Yasin Çetin, Ayhan Numanoğlu ve Nurettin Cengiz Ersoy'un da aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.
Sahte orman köylüleri
Çetenin, orman arazilerini önce yaktığı sonra da sahte belgelerle orman köylüsü gibi gösterdikleri kendi adamları adına tapu çıkardığı öğrenildi. Çetenin bu yöntemle bugüne kadar 300 bin metrekare orman arazisini yağmaladığı saptandı. Arazilerin 60 ayrı kişiye satıldığı ve toplam 750 trilyon liralık vurgun yapıldığı belirlendi.