Antalya'da eli sopalı 'siviller'e inceleme başlatıldı

Antalya'da eli sopalı 'siviller'e inceleme başlatıldı
Antalya'da eli sopalı 'siviller'e inceleme başlatıldı
Antalya'da Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin Ak Parti il binasını taşlayan 200 kişilik göstericilere 3 Haziran sabaha karşı yaptığı müdahalede elinde sopalar görüntülenen sivil polislerle ilgili inceleme başlatıldı

ANTALYA - Taksim Gezi Parkı'na destek protestosunda eylemcileri sopalarla kovalayan İzmir'deki sivil polislerin benzer görüntüleri Antalya'da da ortaya çıktı. Ak Parti il binasının bulunduğu Çevreyolu üzerindeki Çallı Mevkii'nde 2 Haziran gecesi toplanan ve 3 Haziran sabaha karşı saat 04.00 sıralarında dağılan 200 kişilik gruba Çevik Kuvvet ekipleri tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahalenin son aşamasında eylemciler dağılmaya başladığı sırada elinde sopa, demir çubuk ve coplar olan sivil polisler, göstericilere müdahale etmek için üzerlerine yürüdü. Eylemciler dağılırken, eli sopalı sivil giyimliler, yakılan çöp konteynerlerini ve devrilen orta refüj demirlerini kaldırdı. Eli sopalıların çoğunun başında 'sivil polis' olduklarını belirten şapka ve üzerlerinde yelek olduğu görülürken Güvenlik Şube'ye bağlı polislerin ise şapka ve yeleksiz olduğu gözlendi.

EMNİYET: MÜFETTİŞ İSTENDİ

İzmir'den sonra Antalya'da da eli sopalı bir takım insanların Çevik Kuvvet polisleriyle birlikte hareket ederek Gezi Parkı eylemcilerine müdahale ettiği iddiaları üzerine Antalya Emniyet Müdürlüğü geniş çaplı inceleme başlattı. Emniyet Foto Film Şube Müdürlüğü görevlileri ile medyaya yansıyan görüntü ve fotoğrafları inceleyen emniyet yetkilileri, görüntülere yansıyan kişilerin tamamının emniyet mensubu olduğunu tespit etti.

Bu tespit üzerine Antalya Emniyet Müdürlüğü, eli sopalı kişilerle ilgili Ankara 'dan iki müfettiş talebinde bulundu. Konuyu incelemeye başlayacak müfettişlerin kısa süre içinde iddialarla ilgili bir rapor hazırlaması bekleniyor.

SOPA STANDART EKİPMAN DEĞİL

Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, toplumsal olaylara müdahalenin standart ekipmanlarla yapılması gerektiğinin altını çizerek, "Müdahalede kullanılan gaz bombası, TOMA, polisin belindeki tahta ve plastik cop, sis bombası gibi ekipmanlar standart müdahale ekipmanlarıdır. Bunun dışında demir çubuk, sopa gibi ekipmanların kullanımı tespit edilirse gereği yapılır" dedi.

BARO BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Antalya'da sivil polislerin eli sopalı görev yapmasının yanlış olduğunu söyledi. Avukat Bacanlı, bu konuda şunları söyledi:
"Polisin yaptığı asla kabul edilebilir bir şey değil. Ben Antalya'da üst düzey bürokratların da sıcak bakmadığını biliyorum. Polis bunu taşımakla veya kullanmakla suç işlemiştir. Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu belli. Olaylara nasıl müdahale edeceğini orada belirlemiş. Daha evvel meydana gelen olaylarla ilgili Antalya Barosu'na bağlı meslektaşlarımızın tuttuğu tutanakların birer örneğini gerek savcılık ve gerekse valiliğe gönderdik. Eli sopalı polis görüntüsüyle ilgili olarak da hem idari, hem hukuki müracaatta bulunacağız."

MİLLETVEKİLİNDEN SORU ÖNERGESİ

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, TBMM Başkanlığı'na İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Antalya'da toplanan vatandaşlara, güvenlik güçleri arasında sivil giyimli kişilerin ellerindeki sopa ve demir çubuklarla saldırdığı kamuoyuna yansıdığını hatırlatarak, "Hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayan böyle bir müdahaleye güvenlik güçlerinin seyirci kalması kabul edilebilir değildir" dedi.

Milletvekili Acar, "Bu kişiler sivil polis midir? Sivil polisler ise sopayla, demir çubukla vatandaşa müdahale etmek ne anlama gelmektedir? Ne zamandan beri demir çubuk ve sopa güvenlik güçlerinin kullanabileceği araçlar haline gelmiştir? Böyle bir tablo hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmakta mıdır? Antalya'da yaşanan bu tablonun sorumluları hakkında bir işlem yapılacak mıdır?" diye sordu.(DHA/Ömer Erdem- Teslime Tosun- İbrahim Laleli)