Antalya'da eski kitlerle yapılan kan grubu tahlilleri sil baştan!

Haber: SALİM UZUN / Arşivi

ANTALYA - Depolarda bekletilirken son kullanma tarihi geçen kan grubu tahlil kitlerinin, Antalya’daki Halk Sağlığı Laboratuvarı ve sağlık ocaklarına dağıtıldığı ortaya çıktı. Durumu fark eden hekimlerin şikâyeti üzerine, süresi geçen kitlerin imhası için komisyon kuruldu.
Antalya Sağlık Müdürlüğü tarafından dağıtılan kitlerden iki takım (200 adet) alan Halk Sağlığı Laboratuvarı son kullanma tarihinin geçtiğine yönelik tutanak hazırlayarak, kitleri imha etti. Kitleri son kullanma tarihine üç ay kala yenisiyle değiştirmek zorunda olan İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise sorunun dağıtılan tüm kitlerde olmadığını belirterek, tarihi geçen dört kitin imha edildiğini vurguladı.
İl Sağlık Müdürü İbrahim Çetin, süresi geçen kitlerin kullanılıp kullanılmadığına ilişkin kent genelinde araştırma başlatıldığını belirterek, “Bu kitler bizim dönemimizden önce alınmış ve depolarda bekletilmiş. Biz bunların tüketilmesi için dağıtımı yaptık. Ama bu sıkıntı dağıtımı yapılan tüm kitlerde yaşanmadı. Olumsuzluk bazı görevlilerin işi savsaklamasından kaynaklandı sanırım. Gereğini yapacağız” dedi.
Tarihi geçmiş kitlerle kan tahlili yapılmış kişi tespit edilmesi halinde tahlilin yenileneceğini belirten Çetin, böyle bir durumla karşılaşmamayı ümit ettiklerini kaydetti. Çetin, “Eğer komisyonumuz böyle bir olaya rastlarsa o kişiyle ilgili kan grubu tahlili yenilenecek” diye konuştu.
 Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet İsbir miadı dolmuş kitlerle yapılan tahlillerin kesinlikle sağlıksız olacağını belirterek, “Bu işin şakası yok. Kan grubu yanlış alınan bir kişiye yapılacak tıbbi bir müdahalede, sağlığı  tehdit edecek sonuçlar çıkabilir.”