Antalya'da fırtınanın bilançosu ağır

Fırtına nedeniyle Antalya-Kemer karayolunun iki kilometrelik bölümü kullanılamaz hale geldi. Zarar 1 trilyon lira.

Antalya'da dün meydana gelen ve saatteki hızı 110 kilometreyi bulan fırtınanın ardından yaşam normale dönmeye başladı. Ancak fırtına nedeniyle Konyaaltı sahilinin kıyısınden geçen Antalya-Kemer karayolunun iki kilometrelik bölümü kullanılamaz hale geldi. Karayolunda zararın 1 trilyon lirayı bulduğu belirtiliyor. Seraların parçalanması nedeniyle oluşan zararın da trilyonlarla ölçüldüğü belirtiliyor. Devre arası çalışmaları için Avrupa'nın hem tüm ülkelerinden Antalya'ya gelen futbol takımları da olumsuz hava koşulları nedeniyle zor durumda kaldı ve dönüş planları yapmaya başladı.
TEDAŞ Antalya Müessese Müdürü Abdullah Uyar AA muhabirine yaptığı açıklamada, fırtına nedeniyle dün Antalya'nın belirli semtlerinde meydana gelen arızaların giderilmesine başlandığını bildirdi. Bazı mahalle ve semtlere 30 saattir elektrik verilemediğini belirten Uyar, "Dünkü fırtına yaşamı olumsuz etkiledi. Bazı mahalle trafolarımızda patlamalar meydana geldi. Fırtınanın dinmesiyle birlikte ekiplerimiz arızaları gidermeye çalışıyor" dedi.
Antalya Liman Başkanlığı'ndan edinilen bilgiye göre de fırtınadan dolayı 24 metre boyunda bir yat, limanda giriş ve çıkışlarda gemilere hizmet veren 1 hizmet gemisi ile 5 balıkçı teknesi battı.

EN AZ 3 BİN DEKAR ALANDA HASAR VAR

Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, fırtına nedeniyle seraların büyük zarar gördüğünü bildirdi. Seralarında hasar oluşan üreticilerin bu sabahtan itibaren bilgi vermeye başladığını belirten Ordu, "Kumluca, Kale ilçeleri ile merkezde seralarda en az 3 bin dekar alanda hasar var" dedi. Ordu, olumsuz hava koşullarının devam etmesi durumunda, sebze fiyatlarının artabileceğini sözlerine ekledi.
Antalya'nın Gazipaşa İlçesi'nde de fırtına nedeniyle Muzkent, Güney ve Zeytinada köylerinde muz bahçelerinde büyük hasarlar oluştu. Antalya ve ilçelerde tarım alanlarında meydana gelen hasarların tespit çalışmalarına başlandı.

FIRTINANIN HIZI 105 KİLOMETREYİ BULDU

İki hafta önce sel felaketi yaşayan Antalya, bu kez de saatteki hızı 105 kilometreye ulaşan fırtınaya teslim oldu. Kentte metrekareye 130 kg. yağmur düştü. Kent merkezinde ağaçları bile deviren şiddetli rüzgâr yüzünden beş balıkçı teknesi alabora oldu.
Meteorolojinin sağanak yağış uyarısı nedeniyle ilköğretim ve liseler bugün tatil edildi. Yarın için ise bugünkü hava durumuna göre karar verilecek. Şiddetli fırtınanın enerji nakil hatlarını koparması nedeniyle Antalya'nın büyük bölümüne elektrik de verilemedi. Elektrik kesintisi nedeniyle şehir şebekesine su basan pompaların bir bölümü çalışmayınca, sular da kesildi.