Antalya'da Gezi Parkı protestolarında ölenler anıldı

Antalya'da Gezi Parkı protestolarında ölenler anıldı
Antalya'da Gezi Parkı protestolarında ölenler anıldı
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş'ı Cumhuriyet Meydanı'nda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak andı

ANTALYA - Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, Gezi Parkı protestolarında Ethem Sarısülük'ü öldürdüğü iddia edilen polis memurunun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına tepki göstermek amacıyla yürüyüş yaptı. Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan grup, Ethem Sarısülük'ün fotoğrafını taşıyıp, 'Ethem Sarısülük'ü öldürenlerin peşini bırakmayacağız' yazılı pankartla yürüdü. Yürüyüş boyunca 'Ethem yoldaş ölümsüzdür', 'Katiller halka hesap verecek', 'Katillerden hesabı çapulcular soracak' sloganı atan grup, alkış ve ıslık çalarak Ak Parti hükümetini protesto etti.

Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen grup, burada Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük ile Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş'ı bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak andı. Daha sonra grup adına basın açıklaması yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Nusret Görgüz, katilleri aklayan bir ülkenin olmasının utanç verici olduğunu ve sorumlular yargılanana kadar sürecin takipçisi olacaklarını söyledi. Yurdun dört bir yanında Ethem, Mehmet ve Abdullah'ı andıklarını aktaran Görgüz, şöyle konuştu: "Ethem Sarısülük'ün ölümüne yol açan polis memurunun tutuksuz yargılanmasına gerekçe olarak şüphelinin müdafa sınırları içinde kaldığı kaydedilmiştir. Bu utanç verici. Demokratik haklarını kullanan insanlara şiddet uygulayan polisin aksine Ethem'in ne kaskı, ne yeleği ne de silahı vardı. Polisin uygulamış olduğu şiddetin meşru müdafaa olarak adlandırılması kabul edilebilir değil. Şiddetin gerçek sorumluları verdikleri hukuka aykırı emirleri uygulayan görevlileri aklayarak, içinde bulundukları sorumluluklardan kurtulabileceklerini zannediyorlarsa bilmelidirler ki yanılıyorlar."(DHA/Tolga Yıldırım)