Antalya'da Gezi pazarı: Her şey bedava

Antalya'da Gezi pazarı: Her şey bedava
Antalya'da Gezi pazarı: Her şey bedava
Antalya'da, Gezi Parkı direnişi sonrasında oluşturulan Lara Forumu'nun üyeleri, her türlü eşyanın ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırılmasına yönelik 'takas pazarı' oluşturdu.

ANTALYA - Yaklaşık 1 aydır faaliyette olan takas pazarında para geçmiyor ve isteyen herkes gelip pazardaki mevcut ürünlerden istediğini ücretsiz alabiliyor. Takas pazarındaki ürünler de yine gönüllüler tarafından evlerinde, işyerlerinde kullanmadıkları eşyadan oluşturuluyor. Takas pazarında kitap , kırtasiye, giyim, ayakkabı, çeşit çeşit oyuncaklar, tencere-tava gibi mutfak eşyası, çanta gibi genellikle taşınabilmesi kolay eşya ağırlıkla yer alıyor.
Her hafta salı ve perşembe akşamları Muratpaşa Kent Meydanı'nda biraraya geldiklerini belirten grup üyeleri, bu forumlarda alınan karar gereği insanlar arasındaki paylaşım, dayanışma duygularının artırılması gibi amaçlarla takas pazarı kurulmasına karar verildiğini söyledi.
Takas pazarına herkesin başkalarının yararlanmasını istediği eşyayı getirebileceğini belirten forum üyeleri, "Bu pazarda her şey ücretsiz. Burada paranın hükmü yok. Bırakılan eşyaların hepsi sergileniyor ve ihtiyacı olanlar istediğini ücretsiz şekilde alıp götürebiliyor. Bu pazardan bir şey almak için illa ki karşılığında bir şey getirme şartı da yok. Pazarımızdan daha çok ihtiyaç sahipleri yararlandırılıyor" dedi.
Yaklaşık 1 aydır açık pazarda günlük 300'ü aşkın parça eşyanın gelip gittiği öğrenildi. Pazar, her akşam saat 20.00'den 23.00'e kadar açık oluyor ve 10 kişi gönüllü görev yapıyor. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  kitap

  ,

  Akşam

  ,

  Mutfak

  ,

  Pazar

  ,

  Para

  ,

  Ayakkabı

  ,

  Forum

  ,

  kent

  ,

  perşembe