Antalya'da kılıçlı dehşet

Antalya'da kılıçlı dehşet
Antalya'da kılıçlı dehşet
Kobani'deki IŞİD saldırılarını protesto gösterilerinde gözaltına alınan 13 kişi bugün adliyeye çıkartıldı. Adliye önünde gözaltındakilere destek amacıyla toplanan gruba ise bir kişi elindeki kılıçla saldırdı.

ANTALYA - Antalya’da, geçen hafta Kobani’ye yapılan IŞİD saldırılarını protesto gösterileri sırasında çevreye zarar verdikleri öne sürülen 13 kişi, dün sabah saatlerinde gözaltına alındı. Şüpheliler, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgularının ardından ’kamu malına zarar vermek’, ’terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamalarıyla saban saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı adliye önünde şüpheliler slogan atarak adliyeye giriş yaparken bir grup alkışla destek verdi. Şüphelilerin savcılık sorgusu, doktor kontrolünden sonra başlayacak.

BAŞSAVCI TALİMAT VERDİ GÖSTERİCİLER BAHÇEDEN ÇIKARTILDI
Bir grup Akdeniz Üniversitesi öğrencisi, adliye bahçesine geldi. Üzerinde ’Gözaltılar serbest bırakılsın’ yazılı pankart taşıyan öğrenciler, slogan atmaya başladı. Bu sırada adliye bahçesinde bekleyen polis şefi, grubu eylemlerini adliye bahçesi dışında sürdürmeleri yönünde uyardı. Bahçeye gelen Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı da eylemcilere kamu alanında slogan atılmaması gerektiğini söyledi. Grup aldırış etmeyince Başsavcı Bağcı polise talimat verip bahçe dışına çıkmalarını sağladı. Grup bahçe giriş kapısında beklerken, adliye bahçesine giriş kapıları polis tarafından kapatıldı. Adliyeye gelenler polis tarafından kontrollü alındı.

KILIÇLA EYLEMCİLERE SALDIRDI

Adliye önünde bekleyen grup, saat 15.40 sıralarında kılıçlı saldırıya uğradı. Adliyeye geldikten sonra motosikletinden inen T.D. adlı kişi, gruba yönelik ’Bunların arasında benim bayrağımı indiren var mı?’ diye sordu. Gruptan ses çıkmaması üzerine elindeki bidon içindeki benzini göstericilere doğru döken T.D., daha sonra motosikletinde bulunan ve üzerinde ’Deli Gaddar’ yazılı kılıcı çekti. Bu sırada kendisine engel olmak isteyen polisten kurtulan T.D., adliye önünde bekleyen 20 kişinin üzerine saldırdı. T.D.’yi elinde kılıçla gören eylemciler, sağa sola kaçıştı. T.D. daha sonra polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

PALALIYI HATIRLATTI

İstanbul ’da Gezi eylemleri sırasında bir esnaf elindeki palayla göstericilere saldırmış ve görüntüler büyük tepki çekmişti. Gözaltına alınıp bırakılan palalı saldırgan, yurtdışına kaçmış ve hakkında çıkartılan tutuklama kararı nedeniyle uzun süre Türkiye ’ye dönmemişti. Aylar sonra Türkiye’ye dönüşünde tutuklanan palalı, daha sonra serbest bırakılmıştı. Palalı S.Ç. sonraki aylarda yine palayla birilerine saldırınca, çevre esnafı tarafından feci şekilde dövülmüştü. DHA-RADİKAL