Antalya'da 'Mursi Bey'ler fena karıştı

Antalya'da 'Mursi Bey'ler fena karıştı
Antalya'da 'Mursi Bey'ler fena karıştı
Antalya'da bir parka 'Mursi Parkı' tabelasının asılması, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin adının verildiği sanılınca tepkiye yol açtı.

ANTALYA - Antalya'da bir parka 'Mursi Parkı' tabelasının asılması, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin adının verildiği sanılınca tepkiye yol açtı. Parka adı verilen Mursi'nin, 1920'li yıllarda Konyaaltı'nda pirinç ziraatı yapan Mehmet Mursi Bey olduğu anlaşıldı.
Konyaaltı İlçesi Liman Mahallesi halkı arasında 'muhtarlık parkı' diye bilinen 'Mursi Parkı'na isim levhası yerleştirilince mahallede tepkiler başladı. Parka, 3 Temmuz'da Mısır ordusu tarafından darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin adının verildiğini sanan mahalleliler, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP 'li Muhittin Böcek'e "Niye taraf oluyor?" diye tepki gösterdi.
Kısa süre sonra olayın bir yanlış anlamadan kaynaklandığı ortaya çıktı. Mahalle Muhtarı Mahir Bölük, parka adı verilen Mursi'nin, kökü Mısır'ın İskenderiye kentine dayanan ve bölgede 1920'li yıllarda pirinç tarımı yapan Mehmet Mursi Bey olduğunu söyledi. Mahir Bölük, muhtarlık binasının da bulunduğu parkın adının 2000'li yılların başında belediye meclisi kararıyla verildiğini söyledi. Parkın çok eski olduğunu, fakat yakın bir dönemde yenilenerek içine çocuk oyun grupları eklendiğini kaydeden Muhtar Bölük, "Bu düzenlemenin ardından Konyaaltı Belediyesi, son birkaç ay içinde isim tabelası olmayan, adres tarifinde yer karışıklığına neden olan parklara yeni tasarım isim levhaları yerleştirmeye başladı" dedi. 

ÇİFTLİĞİ ATATÜRK DE ZİYARET ETMİŞ 


1920'li yılların Antalya'sında bugün Liman Mahallesi ve çevresinde pirinç tarımı yapmak için Mursi Bey'in kurduğu çiftlik, uzun yıllar 'Mursi'nin Çiftliği' olarak anıldı. Çiftlik, Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) kuruluşu sırasında çok sayıda ön inceleme gezisine ev sahipliği yaptı. O ziyaretlerden birini de Mustafa Kemal Atatürk , bizzat gerçekleştirdi. 6 Mart 1930 tarihinde Antalya'ya gelen Atatürk, o dönem için modern bir çiftlik olan Mursi Çiftliği'ni ziyaret etti. 8 Mart 1930 Cumartesi günü, saat 11.00'de Yat Limanı'ndan Rüstemiye Vapuru ile Arapsuyu kıyılarına ulaşan Atatürk'ü burada Mehmet Mursi karşıladı. Atatürk'ün saat 15.30'a kadar kaldığı çiftlik daha sonra AOÇ'nin kuruluşu sırasında çok sayıda kişi tarafından da ziyaret edildi. (Emre BAYLAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114403811440388

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yanlış Anlaşılma Modası ve Cehalet. - Clear

  Yanlış anlaşılmayla alakası yok,araştırmadan,sorgulamadan kondurma ve uydurma modasıyla alakası var.Bir kişinin bile "Kim bu Mursi?" diye sormak aklına gelmiyor.Başkalarına cahil diyen büyük bir "gerçek cahil" kesim türedi.Kendi kendini allame-i cihan sanıp,öyle kabul ediyor.Belli siyasiler de bu kesimi sık sık gaza getirerek kullanıyor.Ancak cahille uğraşmak zordur,bunu akıl edemiyorlar.Cahili kullanarak ondan yararlananlar,bir gün o cehalet güruhunun gerisin geri kendisine tepki koyacağını düşünemiyor.Aramaya gerek yok,yorumcusundan eylemcisine kadar ortalık dolup taşmış halde...Durum bundan ibaret...

  Akıl ve düşünebilmek. - citizen

  Bir yanlış anlaşılma olabileceği aklınıza gelmedi mi "Mursi" yerine "Mehmet Mursi" parkı deseydiniz bir şey olmazdı. Ama akıl ve düşünebilmek meselesi. Kimdir bu Mehmet Mursi denmemesi için de altına küçük bir bilgilendirme plakası. Tabi çok zor... Değil mi...

  Doğrusu şu - esiroglu

  Yok yok öyle değil işin aslı. Kuruldu kurulalı CHP ilk defa doğru iş yaptı zannedip halk acaba kıyamet mi kopuyor diye infiala gelmişler. Açıklamadan sonra rahatlamışlar. CHP demokrasiye taraf olacak. Güldürmeyin Allah aşkına.

  daha neler göreceğiz? - asu555@kahkaha.com

  kesin öyledir yoksa devrik liderlerle ne işleri olur ki? tam adını verin sorun çıkmasın ama olmaz milleti germek lazım!

  BU Cehalet Bile Fazla - 850ahmet

  İtirazlar cehaletten gelmiş.Belki mazur görülebilinir ama madem ülkeyi idare etmeye talipsiniz biraz okuyup araştıracaksınız.Hele yaşadığınız kent ve tarihi hakkında cahil olmayacaksınız.Burası kesin ama. Diyelim ki cehaletten karşı çıkan CHP'linin anladığı manada Mursi olsun.Burada demaokrat olan bu son olaya karşı diktaya zorbalığa cuntacılığa ve darbeye karşı çıkar.Çünkü seçilmiş bir devlet başkanını Mısır'ın Pinoşesi veya Netekim paşası orduyu kullanarak iktidardan indiriyor. Tıpkı 1960 da düzen tanımaz askerler seçilmiş iktidara karşı baş kaldırdığı gibi.O gün o zorbalar İç İşleri Bakanını öldürmüş intihar etti yalanına söylemişlerdi.Bu gün Mısır'da olan sözde askerler de halk karşı silah kullanıyor maalesef 200 sivili öldürüyor ülkemde Radikal dahil basın bunu çatışma olarak veriyor.Bu arada zülme uğrayan bir insanın ismini çağrıştıran bir isim o kasıtla olmamakla beraber parka veriliyor ve benim ülkemin politikacısı bunu eleştiriyor.Ve bunu siyasetçi kimliği ile yapıyor.Orada siyaset ve siyasetçiler zulme uğrarken buradaki siyasetçinin yaptığını anlamak mümkün değil.

  Mursi ve CHP - Ad Honorem Dei

  CHP'nin neden sosyal demokrat olamayacağı hususunda,Koray Çalışkan'ın bugünkü yazısına yaptığım yorumu destekleyen harika bir örnek.

  ... - Selosl

  Tamam da neden böyle bir dönemde yapılıyor bu değişiklik.