Antalya'da ölen genç Türkiye'nin başına iş açtı

Antalya'da ölen genç Türkiye'nin başına iş açtı
Antalya'da ölen genç Türkiye'nin başına iş açtı
Alman medyası: Neden alkol koması değil kaçak içki


İhsan DÖRTKARDEŞ

Alman medyası, Antalya'nın Kemer İlçesi'nde öğretmenleri eşliğinde tatil yapan 11 Alman üniversite öğrenciden 5'inin aşırı alkol alınca komaya girmesi ve 18 yaşındaki Rafael Neca’nın ölmesinden Türkiye'yi sorumlu tutuyor. Alman medyasına göre ölümün nedeni kaçak satılan ve hiçbir denetime tabi tutulmayan içki.
RTL ve ARD kanalları Almanya’da bir yüksek okulda öğrenim gören 11 kişilik öğrenci grubu tatillerini geçirmek için Antalya’nın Kemer İlçesi'nde bulunan Anatolia Otel’e 22 Mart'ta yerleştiklerini, öğrencilerden 5'inin aşırı alkol aldığını, otel yönetiminin içki vermeyince yakınındaki marketten votka aldıklarını vurguladı. İçki içen Alman öğrencilerden Rafael Neca'nın (yanda) bir süre sonra hareketsiz kalması üzerine diğer öğrenciler otel yetkililerine haber verdi. Otelin karşısındaki Özel Anadolu Hastanesi'nden gelen sağlık ekipleri, alkol komasına girdiği sanılan Rafael Neca'ya ilk müdahaleyi yaptı. Ancak Rafael Neca'nın öldüğü belirlendi.
Cumhuriyet Savcılığı’nın da müdahale ettiği olayın ardından Neca ile birlikte sürekli alkol aldıkları belirtilen 18- 20 yaşındaki Jean Pieri Follkevth, Jan Lange, Dustin Krabbe ve Hendrik Barkow da Kemer’de bulunan Özel Anadolu Hastanesi’ne götürüldü. Durumu ağırlaşan Jan Lange de arkadaşı gibi Antalya Anadolu Hastanesi’ne sevk edildi. İki arkadaşın hayati tehlikelerinin sürdüğü öğrenilirken, Dustin Krabbe ve Hendrik Barkow adlı öğrenciler tedavi altına alındı.
Alman gencinin ölmesine Cuma gününden bu yana geniş yer ayıran Alman medyası, Türkiye’de kaçak içki yapımı ve satışının yaygınlaştığını, etkili denetimlerin yapılmadığını, bunun sonucunda ölümlerin görüldüğünü vurguladı. Birkaç hafta içerisinde Alman öğrenci Rafael Neca’nın yanı sıra 5 kişinin Türkiye’de kaçak içkiden öldüğünü vurgulayan Alman kanalları, öğrencinin alkol komasına girmesi sonucu değil, Türkiye’de kaçak satılan ve hiçbir denetime tutulmayan alkolden içtiği için öldüğünü ön plana çıkardı. (dha)