Antalya'da radar sistemi çöktü, hava trafiği kilitlendi

ANTALYA - Antalya Havalimanı’nda dün öğle saatlerinde meydana gelen radar arızası nedeniyle hava trafiğinde büyük sıkıntı çekildi. Uçaklar ortalama üç- dört saat rötar yaparken havalimanında bekleyen yolcular durumu protesto etti.
Antalya Havalimanı’na radar hizmeti veren Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne ait sistemde görülen arızanın giderilmesine çalışılırken seferlerde rötarların görüldü. Uzmanlar, “Radar sistemi devreden çıktığı için uçaklara manuel metodla yaklaşma ve iniş talimatları veriliyor. Normalde uçakların arasındaki mesafe normalde 8-10 kilometre arasında olduğu halde, manuel yöntemle yaklaşma ve iniş nedeniyle bu mesafe 17-19 kilometreye kadar çıkıyor. Bu nedenle de iniş ve kalkış sırasında yığılma oluyor” dedi.

Tek pist kaldı
İki pisti olan Antalya Havalimanı’nda yoğun turizm sezonuna girilirken pistte yapılan tamirat çalışmaları radar arızasına tuz-biber ekti.
Halen tek pistin kullanılması nedeniyle uçaklar gecikmeli olarak iniş ve kalkış yapabiliyor. Havayolu şirketleri arızaya tepki göstererek, çalışmaların neden yoğun yaz sezonunda yapıldığını, radar arızasına karşı neden önlem alınmadığını sordu. (dha)