Antalya'da sendika yöneticisine beşinci soruşturma

Antalya'da sendika yöneticisine beşinci soruşturma
Antalya'da sendika yöneticisine beşinci soruşturma
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt'un sendika çalışmaları için kullandığı izni, izin bitiminden 1 hafta sonra iptal etti, hakkında soruşturma açtı. 

RADİKAL - Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde Konservatuar Şube Müdürlüğü'nde eğitmen olarak çalışan Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt hakkında, Mart 2014 yerel seçimlerinin üzerinden geçen 19 ayda 5'inci kez soruşturma açıldı. Karakurt bu arada, kendi ifadesiyle 2 kez 'sürgüne' gönderildiği Gündoğmuş ilçesinden mahkeme kararıyla döndü.

Karakurt, son 3 soruşturmadan birine, Antalya Adliyesi'nde yaptıkları basın açıklamasının gerekçe gösterildiğini söyledi. 24 Temmuz günü yaptıkları basın açıklamasında 'Antalya Büyükşehir Belediyesinde Ortaçağ kanunları uygulanıyor', 'Tehcir yönetmeliği', 'IŞİD zulmü' gibi ifadeleri nedeniyle kendisinden savunma istendiğini belirten Karakurt, "Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın ilgili yazısında, söz konusu ifadelerin sendikal faaliyet mevzuatına uygun olup olmadığının benden açıklanması isteniyor" dedi.

İZİN 1 HAFTA SONRA İPTAL EDİLDİ

Son soruşturmalarda sendikal çalışmanın sorgulandığını savunan Karakurt, "Yine bu çerçevede Antalya'da örgütlenme ve toplu sözleşme çalışmalarına katılmak üzere Genel Merkez tarafından Temmuz ayında 4 gün izinli sayılmasını Büyükşehir'e bildirmesine rağmen iznin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra bu iznin kabul edilmediği bildirildi" diye konuştu. Bu nedenle 4 gün izinsiz işe gelmemiş göründüğünü ve hakkında soruşturma açıldığını belirten Karakurt, aynı çerçevede Eylül ayında Tüm Bel-Sen Genel Meclis toplantısına katılmak üzere Ankara 'da bulunduğu 4 gün için de, bildirimler Büyükşehir'e yapılmasına rağmen 'görev yerine gitmemek' fiilinden dolayı bir soruşturma daha açılarak ifadeye çağrıldığını aktardı. 

Karakurt, daha önce Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk yılını değerlendirdiği basın açıklamasından dolayı 'kademe ilerlemesini durdurma cezası' aldığını hatırlatarak, "Bu cezanın iptali için dava açıldı. Ancak Büyükşehir yönetimi Anayasa, kanun ve başkanlık genelgeleriyle güvenceye alınan sendikal hak ve özgürlükleri yok sayan bir anlayışla açtığı soruşturmalarla alenen suç işlemektedir" dedi. Karakurt, açılan son 3 soruşturmanın sendikal faaliyetleri engellemekten başka bir anlamı olmadığını belirterek, Belediye Başkanı Türel, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Osman Öz ve diğer yetkililer hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
DHA-Emre BAYLAN