Antalya'da Soma grevi

Antalya'da Soma grevi
Antalya'da Soma grevi
Soma'da 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan facianın yıldönümünde Antalya Defterdarlığı'nda çalışan KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri, 1 günlük greve gitti. 

RADİKAL - Antalya Defterdarlığı önünde toplanan BES üyelerine, KESK'e bağlı diğer sendikalar da destek verdi. Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri adına saygı duruşunda bulunup hükümeti protesto eden yaklaşık 100 kişilik grup adına BES Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar basın açıklaması yaptı. 

Ayar, iç güvenliğin iş güvenliğinin önüne geçtiğini iddia ettiği Türkiye 'de tarihin en büyük katliamının 1 yıl önce Soma'da yaşandığını söyledi. Soma'da 301 madencinin iş cinayetine kurban gittiğini belirten Ayar, iş cinayetlerini fıtrat ve kader gibi söylemlerle geçiştirmek isteyenlere 'dur' demek için grevde olduklarını açıkladı. Soma katliamından sonra 'Madenlerimizi Avrupa standartlarına çıkaracağız. İvedilikle iş güvenliği yasalarını çıkaracağız' diyen hükümetin TBMM'ye getirdiği torba yasanın çözüm bir yana ülkeyi taşeron cumhuriyetine çevirmeyi planlayan düzenlemeleri içerdiğini savunan Ayar, siyasal iktidar gereğini yapmadığı için Soma'dan sonra 6 Eylül 2014 tarihinde Mecidiyeköy'deki Torun Center'de asansör faciasının yaşanıp 10 işçinin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

İÇ GÜVENLİK İŞ GÜVENLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇTİ

28 Ekim 2014 tarihinde de Ermenek'de 18 maden işçisinin diri diri sular altında kalarak iş cinayetine kurban gittiğini savunan Ayar, "İş kazalarının meydana geldiği yerlere ambulanstan önce Çevik Kuvvet'in geldiği, iş güvenliğinden önce iç güvenliğe daha fazla önem verildiği bir düzende ülkemiz iş cinayetlerinde dünya üçüncüsü, Avrupa'da ise birinci sıradadır. Türkiye'yi taşeron cumhuriyetine çeviren anlayışa karşı grevdeyiz. Ülkemizi ucuz emek cennetine çevirenlere karşı nankörlük yapacağız. Taşeron ölümdür, yasaklansın talebimize kulak tıkayanlara, bunun sonucu yaşanan iş cinayetlerine karşı grevdeyiz" dedi.

SARAYA VAR İŞÇİYE YOK

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk de hükümeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yapılan harcama üzerinden eleştirdi. Öztürk, " Bugün Soma'nın yıldönümü. AKP iktidarı döneminde tam 14 bin 500 iş cinayeti yaşandı. Bunun sorumlusu AKP iktidarıdır. Kaçak saraya harcanan para ile maden işçileri için 19 bin tane yaşam odası yapılabilirdi. 50 bin tane öğrenciye burs verilebilirdi. Kamu emekçilerine yüzde 2 zam yapılabilirdi. Oysa Çalışma Bakanı kamu emekçilerine yüzde 2 zamla ilgili 'Yapsak, Türkiye Yunanistan'a döner' demişti. Kaçak saray yapıldı, bir şeye dönüşmedi. İktidarın kimi nasıl ve ne için savunduğu ortada. Kamu emekçilerine kaynak yok diyorlar. Kendilerine her türlü kaynağı sağlayan, işçileri yok sayan bir iktidar var. O yüzden büro emekçilerinin eylemini destekliyoruz" dedi.
Grup, basın açıklamasından sonra dağıldı.
DHA