Antalya'da turistlere 'Gezi direnişi' turları

Antalya'da turistlere 'Gezi direnişi' turları
Antalya'da turistlere 'Gezi direnişi' turları
Antalya'da, Gezi Parkı'na destek eylemleri sürüyor. Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan çadırlarda protestolar devam ederken, turizm acentelerinın rehberleri eşliğinde Meydan'a gelen turistler, direniş hakkında bilgi alıyor.

ANTALYA – Antalya'da, Gezi Parkı'na destek eylemleri sürüyor.Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan çadırlarda eylemciler protestolarına devam ederken, vatandaşlar da meydana giderek onlara destek veriyor. Dün gece de yaklaşık 5 bin kişi Cumhuriyet Meydanı'ndaki eyleme katıldı. Resmi kıyafetli polislerin görünmediği alanda, gruplar ellerinde Türk bayraklarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a tepkilerini dile getirdi.

Alanda toplananlar çalan müziklere eşlik ederken, üniversiteli öğrencilerin müzikli skeçleri de beğeniyle izlendi. Geç saatlerde göstericilere destek vermek üzere Cumhuriyet Meydanı'na gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP 'li Mustafa Akaydın, yoğun ilgiyle karşılandı.

Gece boyunca bazı gruplar arasında çıkan kavgayı ise yine orada bulunan sivil polis ve eylemciler ayırdı. Gece yarısına kadar müziklere eşlik eden göstericiler, sabaha karşı çadırlarına geçti. 


TURİSTE 'DİRENİŞ' TURU
Bu arada Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden Gezi Parkı direnişine destek eylemleri, turistlerin de ilgisini çekiyor. Gün içerisinde farklı turizm acentelerinın rehberleri eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na gelen turistler, direniş hakkında bilgi alıyor. 

Rehberler meydan turuna, eylem çadırları önünden başlıyor. Meydanın girişindeki 'Bu halk sana boyun eğmez' yazılı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karikatürünün bulunduğu pankartı anlatarak alana giren rehberler, ardından seyir terası üzerinden Kaleiçi manzarasını gösteriyor. Manzara yerine çadırları ve çadırların etrafında uyuyan gençleri izleyen turistler, sorularını yine rehberlere yöneltiyor. 

Üzerinde 'çapulcu' yazan ay yıldızlı dekor önünde ve çadırların çevresinde hatıra fotoğrafı da çektiren turistler, yabancı dil bilen eylemcilerle konuşarak bilgi alıyor. Gün içinde yüzlerce turistin gelip gittiği meydanı, Antalya ve çevresinde oturanlar da ziyaret ediyor. Eylemciler ise üzerlerindeki gözlere aldırmadan, çadırlarında yaşamaya devam ediyor. 


İBRAHİM LALELİ - SÜLEYMAN EKİN / DHA