Antalya'da yağmur hayatı felç etti

Antalya'da yağmur hayatı felç etti
Antalya'da yağmur hayatı felç etti
Antalya'da yüzlerce dönüm sera sular altında kaldı, yol ve araziler göle döndü

ANTALYA'da 24 saattir etkili olan yağmur nedeniyle 470 ev ve işyeri ile yüzlerce dönüm sera sular altında kaldı. Yol ve arazilerin göle döndüğü Antalya'da evinin önündeki rögarı kapağını temizlemeye çalışırken elektrik akımına kapılan 58 yaşındaki Kazım Moral yaralandı. Yağmur nedeniyle Antalya Havalimanı'na inemeyen uçaklar, kısa süreliğine Dalaman'a yönlendirildi. Meteoroloji yetkilileri, kent merkezine son 24 saat içerisinde metrekareye 139 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.Turizm kenti Antalya'da dün sabah başlayan etkili yağış, bugün sabah saatlerine kadar aralıksız sürdü. 24 saattir etkili olan yağış nedeniyle ana caddeler sular altında kaldı. Tıkanan rögarlar nedeniyle cadde ve sokakların göle döndüğü kentte, çok sayıda araç da yollarda kaldı. Yüksekalan, Barış, Konuksever, Beşkonaklar, Hüsnü Karakaş ve Yeşildere mahallelerindeki 470 ev ve işyerini su bastı. Evlerini kendi imkanlarıyla temizlemeye çalışan vatandaşlar, belediye ve itfaiye ekiplerine tepki gösterdi.

Apartmanına dolan suyun boşalması için tıkanan rögar kapağını açmaya çalışan Kazım Moral elektrik akımına kapıldı. Yaralanıp suya düşen Moral, komşularının çağırdığı ambulansla kaldırıldığı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı.

Kaleiçi'nde bulunan bazı barlar ile Antalya 15'inci Noterliği de su baskınından zarar gördü. Noterlik bürosunun bodrum katındaki bazı belgeler sular altında kaldı.
Uçaklar Dalaman'a
Yağış, hava trafiğini de etkiledi. Meteorolji Bölgesel Hava Tahmin Merkezi, dün akşam saatlerinde elektrik yüklü bulutların havalimanı üzerinde olduğunu bildirdi. Bunun üzerine havalimanı geçici süre uçuş trafiğine kapatıldı. Biri yolcu, diğeri özel iki uçak Dalaman Havalimanı'na yönlendirildi. Antalya Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, meteorolojinin CB bulutları uyarısı üzerine trafiğe kapatıldığını söyledi. Balcıoğlu, "Saat 15.47 itibariyle ihbar geldi. Saat 20.00 gibi de hava trafiğimiz normale döndü" dedi.
Pilot riske girmedi
Antalya Havalimanı uçuş trafiğine açılmasına rağmen olumsuz hava şartları etkisini sürdürdü. Ankara'dan saat 22.45'de Antalya'ya gelmesi gereken Anadolu Jet'e ait yolcu uçağı, rötar nedeniyle başkentten saat 00.00'da havalandı. Uçağın pilotu Antalya Havalimanı'na inişi riskli bulunca Dalaman Havalimanı'na yöneldi. Uçağın yolcularından Yaşar Yağcı, şöyle konuştu:

“Kötü hava şartları nedeniyle uçağımız 1 saat rötar yaptı. Saat 00.00'da Ankara'dan havalandık. 00.45 civarında pilot Antalya Havalimanı'na iniş denemesi yaptı. İnemedik ve havada dolandık. Sonra pilot uçağımızı Dalaman Havalimanı'na sorunsuz bir şekilde indirdi. Dileyen yolcular aynı uçakla Ankara'ya gönderildi. Antalya'ya gelmek isteyen yaklaşık 100 yolcu da otobüslerle Antalya'ya transfer edildi.”
Dün akşam 470 ihbar değerlendirildiğini belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, ihbarlara olabildiğinde yetişmeye çalıştıklarını söyledi. Pehlivan, su baskınlarına rağmen can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, kent merkezinde son 24 saat içerisinde metrekareye 139 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Merkeze bağlı Gaziler Köyü Esentepe Mahallesi'ndeki 19 ayrı sera da sular altında kaldı. Çiftçi Kredi çekerek yaptıkları seraların sular altında kaldığını belirten İsmail Basıker, ”Zararımız çok büyük. Devletten yardım bekliyoruz“ dedi.Sarkan İsmailov'un otomobili kaldı
Antalya'da 1.4 milyar dolara malolan ve Hollywood yıldızlarının katıldığı bir törenle geçen Mayıs'ta hizmete açılan Mardan Palace Oteli'nin sahibi Telman İsmailov'un oğlu Sarkan İsmailov'un 700 bin lira değerindeki özel yapım Bentley Sport Coupe otomobili de Antalya Havalimanı VIP Salonu önünde, yükselen su nedeniyle kaldı. Otomobilinden çevredeki vatandaşların yardımıyla çıkan Sarkan İsmailov uçağa binip alandan ayrılırken, otel yetkilileri otomobili kenara çekti.
Kemer'de de hasar var
Antalya'da etkisi altına alan sağanak yağış Kemer İlçesi'nde de hayatı olumsuz etkiledi. Dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle ilçe merkezi ve beldelerinde çok sayıda yol trafiğe kapandı. Bazı araçlar biriken suların içinde kaldı. Gece yarısından itibaren ise çok sayıda ev ve işyerini su basarken, ilçe merkezinde yaklaşık 6 saatlik elektrik kesintisi yaşandı. Su basan ev ve iş yerlerine Güney Antalya Turizm ve Altyapı Geliştirme Birliği (GATAB) ile Kemer Belediyesi’nin araçları müdahale ederken, olaylarda can kaybının yaşanmadığı belirtildi.