Antalya'daki dağlar dilim dilim kesildi

Antalya'daki dağlar dilim dilim kesildi
Antalya'daki dağlar dilim dilim kesildi
Antalya Pürenli'deki bir taş ocağının 3 yılda bir dağı nasıl 'yok ettiği' fotoğraflarla belgelenirken, doğaseverler yaşanan durumun bir katliam olduğunu belirtiyor.

ANTALYA - Antalya'da sayıları yüzlerle ifade edilen taş ve mermer ocaklarının doğada yarattığı tahribat, 44 yıllık profesyonel dağcı, Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve amatör fotoğrafçı 59 yaşındaki Ömer Faruk Gülşen tarafından çekilen fotoğraflarla bir kez daha göz önüne serildi.

Dağlara ilk kez 15 yaşındayken çıkan, 1976 yılında Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun tüm eğitimlerini tamamlayan ve 1997 yılından itibaren Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdüren, aynı zamanda 'Likya'nın Dağları ve Yaylaları Grubu'nun kurucusu Ömer Faruk Gülşen, Türkiye'deki dağların zirvelerine defalarca tırmandı. Yurt dışında da birçok önemli dağın zirvesine tırmanın Ömer Faruk Gülşen, tırmanışlarında bol bol fotoğraf da çekti.

Ömer Faruk Gülşen'in, Beydağları'nın, Antalya'nın Doyran Köyü yakınlarındaki Pürenli Yaylası Üçtepeler mevkiinde 2009 yılının şubat ayında ve 21 Nisan 2013 cumartesi günü, aynı yer ve aynı açıdan çektiği iki fotoğraf, bölgedeki mermer ocağının faaliyetlerinin, dağların nasıl dilim dilim doğrandığını bir kez daha ortaya koydu.

Çocukluk yıllarından itibaren doğayla barışık yaşamanın ve ona zarar vermemenin gerekliliğine, insanın da doğanın bir parçası olduğuna inanarak doğayı öğrenme ve keşfetme duygusuyla dağcılık sporuna başladığına işaret eden Ömer Faruk Gülşen, dağcılığın yanı sıra fotoğrafa da meraklı olduğunu, tırmanışları esnasında, ekolojik yapıyı ve doğadaki gelişimi anlatan fotoğraflar çektiğini dile getirdi.

KUTSAL AĞAÇLAR VE ANTALYA'NIN SU KAYNAKLARI YOK EDİLİYOR
Ömer Faruk Gülşen, Antalya'nın batısında yükselen Beydağları'nın en güzel tepelerinin ya da zirvelerinin, mermer ocakları yüzünden tamamen yok olma tehlikesi altında olduğunu vurguladı. Taş ve mermer ocaklarının Beydağları'ndaki yüksek kesimlerinde yer alan ardıç ve sedir ormanlarını yok ettiğini anlatan Ömer Faruk Gülşen, sedir, ardıç ve meşe ağaçlarının yörede 'kutsal ağaçlar' olarak görüldüğünü belirtti. Bu ağaçların doğada yetişmesinin çok uzun zaman aldığına değinen Gülşen, şöyle devam etti:

"Antalya'nın doğal su depoları olan Beydağları'ndaki ağaçlar, dereler, yaylalar, kanyonlar, sulak alanlar yok olmaktadır. Taş ve mermer ocaklarındaki makinelerinin yüksek titreşimleri yüzünden yer altı suları ya yok olmakta ya da yollarını kaybetmektedirler. Antalya'nın batısındaki Beydağları'nın kıyı kesiminde yer alan Pürenli Yaylası Üçtepeler mevkii de mermer ocakları yüzünden acınacak hale geldi. Bölgenin ekolojik yapısı bozuldu. Antalya'nın kuşbakışıyla izlenebildiği bu alandaki meyve bahçeleri, yayladaki otlaklar, sulak alanlar tehlike altında. Saklıkent Kayak Merkezi güzergahındaki Doyran Yaylası'na giderken rastlanan çirkin görüntü biz dağcıların yüreğini dağlamaktadır."

KAHROLUYORUZ
Ömer Faruk Gülşen, 2009 yılında Pürenli Yaylası Üçtepeler'in fotoğrafını çektiğini, 3 yıl kadar önce burada bir mermer ocağı açıldığını, geçen cumartesi günü aynı yerden, aynı açıdan çektiği fotoğrafın mermer ocağının yarattığı tahribatı kanıtladığını kaydetti. Gülşen, "Buradaki mermer ocağı 3 yıl kadar önce çalışmaya başladı. Biz dağcılar ve doğaseverler, yaratılan bu tahribatı gördükçe kahroluyoruz. Bu tahribata bir an önce dur denilmesini istiyoruz. Çünkü doğal yaşam giderek yok oluyor. Antalya'nın doğal su depolarını oluşturan dağlar, adeta jiletle doğranarak, dilim dilim kesilip, yok ediliyor" dedi.

DHA - Bünyamin TOKMAK


  http://www.radikal.com.tr/1130900113090013

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  maalesef - mmet72

  iskenderun un denize bakan o güzelim yeşil dağı da şu an aynı işlemden geçiyor !!! buna dur denmeli yoksa sadece oradaki ekosistemi yok etmekle kalmayacak, doğal birçok güzelliğide yok edeceğiz !!!

  INSAN VE DAG - Equalizer001

  Radikal: ?Antalya'daki dağlar dilim dilim kesildi.? Bakin, ne guzel olmus. Insan elinin degdigi vahsi dag bile insanliga mermerini vererek guzellesip medenilesmis. Bu gercegi gordukten sonra, ben insan olarak insanliga laf salatasindan baska ne verdim (?) diye dusunmeyecek misiniz?

  Mermer - urolog

  Benim mermere basmam sart degil. Ben seramige de basarim. Benim hayatimi güzellestirmesinler. Her dereyi bogup HES kuraciginiza Günes Enerjisini kullanin, tesvik edin. Rüzgar enerjisini tesvik edin. Enerji harcamasini azaltin. Binalara iyi izolasyon yapin. Bir sürü caresi vardir.

  Cevap - abdullahmetin

  Bazı yorumlara bakınca mantık ve düşünce üzerinden gönderme yapmışlar. Sevgili arkadaşlar zaten doğayı ve çevreyi düşünerek mantıklı cevaplar verildi. Tabi şu nokta da sizin gibi düşünenleri de anlıyorum; 7 milyar insanın gereksinimleri var. Ancak bu gereksinimler insan için olmazsa olmaz mı lüks mü ? Öncelikle bu soruyu soralım kendimize. Unutma doğa insansız da var ama insan doğasız asla.

  Daşın Hesabı - ibretnüma

  Çevrecilik,solculuk demek "baraj yapmayalım elektriksiz kalalım,hes olmasın Ruslar'dan alalım" diye sallamak oldu. Birileri para kazanıyor diye alerji olanlar dağın daşın hesabını yağmaya başladılar.

  PKK'dan yardım istiyoruz. - unutulur

  Antalya'da yaşayan bir insan olarak bu fotoğraf gibi onlarca doğa katliam gördüm. Daha önce dikkat çekmek için yaptığımız tüm çağrılar bizimle birlikte komünist damgası yedi. Merak ediyorum vatansever geçinen, bir çakıl taşı için ölüm yemini eden milliyetçi insanlar nerede. Ülkücüler nerede. Kemalistler nerede? Yaratılanı yaratandan ötürü sevenler nerede. Yoksa bu ormanları, dağı, taşı, Allah yaratmadı mı ? Adamlar koca dağları lime lime doğrayıp gemilere yükleyip satıyor. Sadece Antalya değil tüm ülke HES, Liman, Taş ocağı. Buradan PKK'ya sesleniyorum. Bu dağlar sahipsiz ve hukuki olarak yapabileceğimiz hiç birşey kalmadı. Lütfen Anadolu'nun dağlarını bu talandan kurtarın.

  Mermere hiç basmayın o zaman? - huseyin366

  Beyler biraz mantık lütfen.Doğayı katletmek için değil yaşamlarımızı güzelleştirmek için yapıldı.Nokta...