@omererbil

Antalya'daki ihalelere savcılık el koydu

Antalya'daki ihalelere savcılık el koydu
Antalya'daki ihalelere savcılık el koydu

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, yazı yazarak 14 ihale dosyasını ve bu dosyalarla ilgili tüm yazışmaları istedi.

Radikal'in ihale yolsuzluğu iddialarıyla ilgili haberinin ardından savcılık harekete geçti. Antalya Röleve Müdürlüğü'nün 2008'den sonra yapılan tüm ihaleleri mercek altında.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Röleve Müdürlüğü’ne yazı göndererek müdürlüğün 2008 yılından sonra yaptığı 14 ihalenin dosyalarının Antalya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilmesini istedi. Dosyalar bugün teslim ediliyor.
Radikal, 14 Mayıs 2013 tarihli sayısında Antalya Röleve Müdürlüğü’nde yaşananları sayfalarına taşıdı. Haberde Andriake Granarium müze projesinde sözleşme imzalandıktan bir ay sonra 1 milyon 200 bin lira tutarındaki hakedişin hiçbir yapılmadan ödendiği, hakediş sözleşmesine imza atmayan personele baskı yapıldığı yer aldı. Haberimiz üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma başlattığını açıkladı ve Antalya Röleve Anıtlar Müdürü Mehmet Ali Özgün soruşturma tamamlanıncaya kadar açığa alındı.
Radikal’in haberinden 1 gün sonra Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Antalya Röleve Anıtlar Müdürlüğü’nden tam 14 ayrı ihale dosyasını talep etti. Gönderilen yazıda ‘belirtilen işlerin ihale evraklarının onaylı birer suretinin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edilmesi’ istendi.
İstenen dosyalar şöyle: 1. Antalya ve Burdur ilinde yapılan tüm işler/2. Myra Tiyatro Proje işi/3. Demre Granaryum projesi ve devam eden işi/4. Side Tiyatrosu proje işi/5. Alanya Atatürk Evi işleri/6. Alanya Müzesi işi/7. Perge Helenistik Kule işleri/8. Perge Tak restorasyon işi/9. Xanthos uygulama işi/10. Gölhisar Kaymakamlığı’nda yapılan işler/11. Burdur Sagalassso karşılama merkezi işi/12. Burdur Kavaklı Rum Kilisesi işi/13. Aspendos onarım işi/14. Tekelioğlu Kütüphanesi yapım ve onarım işi.

Teknik ve fiziki takip yapılıyordu

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre uzun süredir devam eden teknik ve fiziki takiple müteahhit firma ile bakanlık personeli arasında oluşan çıkar ilişkileri tespit edildi. Gizli yürütülen soruşturma, haberimizden sonra Müdür Mehmet Ali Özgün’ün görevden uzaklaştırılması üzerine açığa çıkarıldı. 2008 yılından sonraki ihale süreçleri ile ilgili hem emniyet hem de savcılığa çok sayıda ihbar ulaştığı belirtiliyor. İddialar arasında bir firmaya Antalya ve çevresinde çok sayıda usule aykırı ihale verildiği, işlerin pek çoğunun yine usule uygun olmayan şekilde tamamlanarak devletin ciddi zarara uğratıldığı da yer alıyor.

Şirketten açıklama...

14.5.2013 tarihli ‘Yapılmayan işe 1 milyon 200 bin lira’ başlıklı haberimizde adı geçen müteahhit firma Karacan Grup İnşaat Makina Mühendislik şirketinden açıklama geldi. Haberin gerçek dışı olduğu ileri sürülerek şöyle denildi: ‘‘Resimde gösterilen saha haberde geçen müze alanı değildir. Sözleşme bedeli 11 milyon değil 8 milyon 355 bin liradır. Firmamız yer tesliminden itibaren 43 kişi istihdam ederek Antalya SSK Müdürlüğü’ne işçi çalıştırdığımızı beyan etmiştik. Sahada iş yapıldığı bu şekilde beyannamelerle sabittir. Bu dönemde beton alışlarımız, vinç, nakliye yakıt ve konaklama giderlerimiz hepsi yazılı belgeye dayanmaktadır. Personelin birer birer rapor ya da izin alarak kaçtığı haberi de asılsızdır. Hakediş raporunda imzası bulunan bir uzman yardımcısının Ankara ’ya tayin edilmesini bu işe bağlamak hayalcilikten öte iftiradır.’’