Antalya'daki 'Kırmızı Bölge'ye giren 4 TGB'li serbest bırakıldı

Antalya'daki 'Kırmızı Bölge'ye giren 4 TGB'li serbest bırakıldı
Antalya'daki 'Kırmızı Bölge'ye giren 4 TGB'li serbest bırakıldı
G-20 Liderler Zirvesi'nin yapılacağı Belek'teki 'Kırmızı Bölge'ye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan Türkiye Gençlik Birliği üyeleri akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

ANTALYA – G-20 Liderler Zirvesi'nin yapılacağı Belek'teki 'Kırmızı Bölge'ye girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan TGB Genel Başkan Yardımcısı Cem Dikmen, TGB Genel Sekreter Yardımcısı Nuri Kaya ve üyeler Oğuzhan Kapçak ile Orhan Engin, haklarında 'Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet' suçundan işlem yapıldıktan sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Belek'e zirveden bir hafta önce giderek ilçedeki atmosferi gözlemlediklerini dile getiren Cem Dikmen, "Bizim kırmızı bölgemiz vatandır. 'Siz bizim kırmızı bölgemize girdiyseniz TGB bunun cevabını verecektir' dedik. Kadriye bölgesine gidip Barack Obama'yı protesto edeceğimizi söyledik, halk da bizi evlerinde misafir etti. Emperyalist güçler kaybetmeye yüz tutmuştur. Onlar güçlerini ellerindeki soğuk silahlardan alıyor" dedi.

Zirvenin yapılacağı otele 4 kilometre kala hukuksuz şekilde gözaltına alındıklarını ileri süren Dikmen, "Bölge bir hafta boyunca abluka altındaydı. Belek her yeri barikatlarla çevrilmiş bir şehir hapishanesiydi. İnsanlar sokağa çıkmaktan aciz durumdaydı. Burada bir hafta geçirdik ve Obama'ya yakınlaşmaya çalıştık. Otele ulaşabilseydik bahçesine ayakkabı atacaktık" diye konuştu.

Kentte iki eylem gerçekleştirdiklerini aktaran Cem Dikmen, kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

(Akif ARICI / DHA)