Antalya'ya Türkan Saylan heykeli

Antalya'ya Türkan Saylan heykeli
Antalya'ya Türkan Saylan heykeli
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yaşamını yitiren eski ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan anısına yaptırdığı heykelin açılışı törenle yapıldı.


Heykel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Konyaaltı Caddesi üzerindeki evinin hemen önüne yapılan ve AK Parti'nin logosu olan ampule benzediği tartışmalara neden olan havuzun ön kısmına konuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, heykelin yerinin, heykeltıraş Ayşe Aytaç Katı tarafından seçildiğini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, kanser hastalığı nedeniyle 18 Mayıs 2009 günü vefat eden ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan anısına Atatürk Parkı'nda yaptırdığı heykelin açılışı bugün törenle yapıldı. Açılış için Saylan'ın doğum günü tercih edilirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP Antalya İl Başkanı Ömer Melli, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, ÇYDD Antalya Şube Başkanı Yurdanur Balaban, heykeltıraş Ayşe Aytaç Katı ve çok sayıda vatandaş açılışta hazır bulundu.

Konuşmalarla başlayan törende ÇYDD bursu alan kardelen öğrencileri duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. ÇYDD'nin Sütçüler'de açtığı toplum merkezinde okuma yazma öğrendiğini söyleyen 59 yaşındaki Emine Önal'ın konuşması, izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Önal, “Ben okuma yazmasını bilmiyordum, kendime güvenim yoktu. Ama şimdi ilkokulu, ortaokulu okudum. Şimdi de liseyi okumak istiyorum. Bize okumayı, yazmayı sen öğrettin. Sana çok teşekkür ediyorum büyük kadın” dedi.

Açılışa katılanlara teşekkür eden Başkan Mustafa Akaydın, açılışa katılanları kardelen gibi gördüğünü söyledi. Saylan'la en son Tandoğan mitinginde karşılaştığını belirten Akaydın, “Saylan hocamı, ablamı yıllardır tanıyorum. Son beraberliğimiz meşhur 2007 Tandoğan mitinginde olmuştu. O gün o yorgun bedenine rağmen yaşadığı mutluluğu unutamıyorum. Kendisi aramızdan 17 yıllık büyük bir mücadele sonrasında vahim bir hastalıkla mücadeleden sonra ayrıldı. Ayrılırken ona haksızlıklar yapıldı, hala ne olduğunu bilmediğimiz bir davanın sanığı konumuna sokuldu. Bu çok büyük bir haksızlıktı” dedi.

Türk milleti adına Saylan'dan özür dilediğini belirten Akaydın, “Saylan'ın rahmetli annesinin kişiliği kimliği ile ilgili yorumlar bile yapıldı. Bunlar çok büyük haksızlıklardı. Bunlar barışçı, insan sever, hoşgörülü Türk halkına, Türk milletine yakışacak tavırlar değildi. Bu ayıpları ona yapanları kendi ayıpları ile baş başa bırakıyorum. Onların adına Türk milleti olarak Sayın Türkan Saylan'dan özür diliyorum. Saylan, lider kişiliği ile topluma bir insanın ömrü boyunca yapabileceğinden çok daha fazlasını vermiştir. Antalyalılara düşen görev onu burada bağrına basmaktır. Saylan'a kardelenlerine sadece Akseki'nin kardelen dağlarında değil, Antalya'da da daima sahip çıkacağımız müjdesini hepiniz adına vermek istiyorum” iye konuştu.

Son konuşmacı olarak kürsüye çıkan ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, Saylan'ın anlamsız davalarla karşı karşıya bırakıldığını belirterek şöyle dedi:

“Saylan, hukukun üstünlüğünün ödünsüz hayata geçirildiği bir ortam istedi. Bütün bunları isterken anlamsız davalar suçlamalara maruz kaldı. Ne komünistliği kaldı, ne dininin sorgulanmadığı kaldı. Ve en sonunda kamuoyunun vicdanında bile ne olduğu belirsiz amiyane bir tabirle deve mi kuş mu, ne olduğu belli olmayan birtakım davalarla ilişkilendirilmek istendi. O bunların hiçbirinden gocunmadı. İnandığı yolda çalışmaya devam etti. Bütün bunların sonunda bazı kesimlerin onu anlayamamasına veya karşı çıkmasına rağmen bütün halkımız onu kucakladı, vefa öne çıkmaya başladı. Çünkü ona yapılanlar ne insanlığa, ne vicdana, ne dini duygunlara, anlayışa, hiçbir şeye sığmazdı.”

Konuşmaların sonunda Saylan'ın fotoğrafının bulunduğu, ‘İyi ki doğdun çağdaşlığınla sonsuz oldun’ yazılı doğum günü pastası kesildi. Pasta kesiminin ardından Akaydın ve beraberindekiler, Saylan'ı temsil eden heykelin açılışını yaptı. Akaydın, eşi Günseli Akaydın'la birlikte heykelin önüne geçerek Türk bayrağı salladı.

Heykelin 138 bin TL'ye mal olduğunu açıklayan Akaydın, heykelin konulduğu yerle ilgili bazı imaların ortaya çıktığını kaydederek, “Heykelin yer seçimi bazı imalara yol açtı. Bu heykel tamamlandığında Sayın Aytaç'a, ‘Siz bir hanım heykeltıraş olarak heykelin yerini siz seçin’ dedim. Yani heykelin yerini ben değil, Aytaç hanım seçti. Sayın Saylan bulunduğu yeri aydınlatacak, enerji verecek” dedi. (dha)