Antalya'ya ünlü bir hemşeri: Herakleitos

Tıp adamı Herakleitos'un Antalya'da yaşadığı Kumluca'daki Rhodiapolis antik kentinde yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıktı.
Rhodiapolis antik kentindeki kazı çalışmalarını yürüten Akdeniz Üniversitesi...

ANTALYA - Tıp adamı Herakleitos'un Antalya'da yaşadığı Kumluca'daki Rhodiapolis antik kentinde yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıktı.
Rhodiapolis antik kentindeki kazı çalışmalarını yürüten Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, bölgede yeni yazıtlar ortaya çıkardıklarını söyledi. Çevik, yazıtların üzerinde yer alan simge ve ifadelerin incelendiğini belirterek eserlerin Rhodiapolis antik kentinde yaşamış olan dönemin en ünlü hayırseveri Opramoas ve Herakleitos gibi ünlü insanların anısına dikildiğini söyledi.
'Felsefeci Herakleitos değil'
Yazıtlarda bulunan Herakleitos'un milattan önce 540-480 yılları arasında yaşayan 'Aynı nehirde iki kez yıkanamazsın' sözüyle tanınan Herakleitos'tan farklı olduğunu söyleyen Çevik, şöye konuştu: "Herakleitos 2. yüzyılda burada yaşamış bir bilgin, tıp adamı. Yazıtlardan hastalara bedava baktığı anlaşılıyor. Aynı zamanda bu adam bir entelektüel ve bir şair. Herakleitos, Atina'dan Roma'ya kadar çok ünlü bir birisi. Bu kazılarımız sayesinde Kumluca ve yöresi böyle bir hemşeriyi de kazanmış oldu."