Antep'in kötü havası 200 kişiyi hasta etti

Antep'in kötü havası 200 kişiyi hasta etti
Antep'in kötü havası 200 kişiyi hasta etti

Gaziantep te hava kirliliği kışın yaşanıyor. Kömür kullanımı hava kalitesini bozmuş.

Gaziantep'te rüzgâr ve kötü hava koşulları nedeniyle çoğunluğunu çocukların oluşturduğu yaklaşık 200 kişi hastanelerde tedavi altında.

Soba zehirlenmesi nedeniyle anneyle 1 yaşındaki oğlunun yaşamını yitirdiği Gaziantep ’te kötü hava koşulları ve rüzgâr nedeniyle yaklaşık 200 kişi hastanelik oldu. Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hastanede tedavi altına alınanlar arasında çocukların fazla olduğu belirtildi. Gaziantep’te Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2012’de hazırladığı ‘Hava Kirliliği ile Mücadele Eylem Planı’na göre, ilde hava kirliliği en yoğun kış aylarında yaşanıyor. Karasal iklime sahip şehirde yılın 5 ayı ısınma ihtiyacı var, çoğunluk kalitesiz fosil yakıt kullanıyor. Rapora göre son beş yılda konutlarda kömür kullanımı artmış ve hava kalitesi giderek bozulmuş. İlde doğalgaz kullanımı da yüzde 18 ile oldukça düşük bir seviyede.

Bursa da alarm veriyor
TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart ise Bursa’da kış aylarında kömür kullanımı, trafik ve sanayileşme ile birlikte son yıllarda hava kirliliği artışının gözlenmeye başladığını bildirdi. Mart, doğalgaz kullanımı 55’e düşerken kömür sobası ile ısınan hane oranının yüzde 45’e çıktığını söyledi.
Bu arada dün Bolu’da sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 7 yaşındaki Rümeysa Türksoy yaşamını yitirdi. Küçük kızla aynı evde bulunan anne ve babası ise hastaneye kaldırıldı. GAZİANTEP / DHA/ RADİKAL


  ETİKETLER:

  Gaziantep

  ,

  çevre

  ,

  Hava

  ,

  yakıt

  ,

  Eylem

  ,

  kış