Anter soruşturması yeniden...

Başsavcılık 15 yıl önce öldürülen Kürt yazar Musa Anter cinayetiyle ilgili yeniden herekete geçti. Tozlu raflardaki dosyaları indiren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı suikaste karıştığı ileri sürülen...
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Başsavcılık 15 yıl önce öldürülen Kürt yazar Musa Anter cinayetiyle ilgili yeniden herekete geçti. Tozlu raflardaki dosyaları indiren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı suikaste karıştığı ileri sürülen 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Başsavcılık İsveç'te yaşayan eski jandarma istihbarat elemanı Abdulkadir Aygan'ın da iade edilmesini istedi.
Anter, 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da öldürülmüştü. Suikast kayıtlara 'faili meçhul' olarak geçerken soruşturma dosyası da adliye arşivinde unutulmaya terk edilmişti. Cinayeti yeniden araştırmaya başlayan Başsavcılık, suikaste karıştıkları iddiasıyla jandarma istihbarat elamanı oldukları belirtilen altı kişi hakkında soruşturma açtı. 1992-1994 yılları arasında Musa Anter başta, çok sayıda kişiyi kaçırıp öldürdükleri iddia edilen 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım, PKK itirafçıları Abdulkadir Aygan, Ali Ozansoy, Cemil Işık, Şırnaklı Hamit ve ölen binbaşı Ahmet Cem Ersever'i kapsayan soruşturmada öncelikle İsveç'te yaşayan Abdulkadir Aygan'ın bu ülkeden iadesi istendi.
'Yeşil' kod adlı Yıldırım ile Ali Ozansoy, Cemil Işık ve Şırnaklı Hamit isimli kişiler hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Yakalanmaları için 81 il emniyet müdürlüğü ve jandarma birimlerine talimat verilen bu kişilerin, kullandıkları kimliklerle yurtdışına giriş-çıkış yapıp yapmadıklarının Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sorulması için yazı yazıldı. Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü'ne de yazı yazılarak Mahmut Yıldırım'a ait terhis belgesinin onaylı suretinin gönderilmesi istendi.
Ersever soruşturması düşecek
Ersever'in faili meçhul bir cinayete kurban gitmesi nedeniyle hakkındaki soruşturma, ilgili nüfus müdürlüğünden istenen ölüm kaydının gelmesiyden sonra dosyadan düşürülecek.
Aygan için düzenlenen iade talepnamesi Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.
Anter'in öldürülmesi Türkiye'yi sarsan cinayetlerden birisi olmuştu. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın isteği üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı Susurluk Raporu'nda, Anter cinayetinin Yeşil tarafından planlanıp uygulandığı bilgisi yer almıştı. Cinayeti varlığı resmi kurumlarca kabul edilmeyen jandarma istihbarat teşkilatı JİTEM'in kurucusu Ahmet Cem Ersever'in planladığı da iddia edilmişti. Ersever ordudan ayrıldıktan sonra 4 Kasım 1993'te faili meçhul bir cinayete kurban getmişti. Yardımcısı Mustafa Deniz'in cesedi de 2 Kasım 1993'te Polatlı'da bulunmuştu. Mahmut Yıldırım'sa 1996'da ortadan kaybolmuştu.
Anter cinayetini gerçekleştiren ekipten olduğu iddia edilen 'Hogir' kod adlı Cemil Işık'ın 1994'te Almanya'da öldürüldüğü iddia ediliyor. Cinayetin tetikçisi Şırnaklı Hamit, Aygan'ın iddiasına göre halen Şırnak'ta koruculuk yapıyor. Aynı ekipte yer alan Abdülkadir Aygan ise halen İsveç'te yaşıyor. Aygan, 2005 yılının Mart ayında pişman olduğunu belirterek Musa Anter'in kızı Rahşan Anter'e cinayeti bütün ayrıntılarıyla anlatmıştı. Anter'in anlatımlarına Hürriyet gazetesi geniş yer vermişti.