Antik çağın kopyacısı

Tavas ilçesinde tarihle iç içe yaşayıp, antik eserlerin kopyasını yapan Necip Savcı 52 yaşında keşfedildi.
Haber: FERAH IŞIK / Arşivi

DENİZLİ - Tavas ilçesinde tarihle iç içe yaşayıp, antik eserlerin kopyasını yapan Necip Savcı 52 yaşında keşfedildi. Türkiye'nin, antik çağlara ait eserleri
kopyalayabilen tek 'terre-cotta' sanatçısı Savcı'ya, Kaymakam Şükrü Çakır'ın girişimiyle özel galeri açıldı. Roma döneminin Apolonya antik kenti üzerine kurulu Medet Köyü'nde doğan Savcı, ilkokulu bitirdikten sonra köyünde bulduğu eserlerden etkilenip benzerlerini yapmaya başladı. Evinin bahçesinde kurduğu atölyede Helenistik, Frigya, Roma ve Grek dönemlerinde kullanılan orijinallerine benzeyen toprak çömlekler, tabaklar, altın, gümüş, bronz, bakır sikkelerin imitasyonunu yapan Savcı, dört sergi açtı.
Rahmi Koç müşterisi
Savcı, 1994'te İstanbul'da açtığı sergide, antika meraklısı işadamı Rahmi Koç'la tanıştı. Koç, Savcı'nın eserlerini satın alıp, yurtdışındaki müşterilerine hediye etti. Afrodisias'tan, Laodikya' dan, Hierapolis'ten etkilenen Savcı' nın, orijinaline ayırt edilemeyecek kadar benzeyen eserleri, bazen kötü niyetli kişilerin eline de geçti. Dolandırıcılar, Savcı'nın eserlerini satın alıp tarihi eser diye turistlere pazarladı.
Savcı, sonunda Tavas'a bir yıl önce atanan Kaymakam Şükrü Çakır'ın dikkatini çekti. Eserlere hayran kalan Çakır, valilik ve kültür müdürlüğünden destek istedi. Çakır, Tavas'ta El Sanatları Galerisi'nin yanında Savcı'nın eserlerinin teşhir edilmesi ve turistlere satılması için galeri yaptırdı.
Rakibi yok
Çakır, "Galeriyi eğitim merkezi olarak da kullanacağız. O yeni gençler yetiştirmeli. Türkiye'nin tek 'terre-cotta' sanatçısı. Üstelik Türkiye'de sadece o, topraktan boya elde ediyor. Kültür Bakanlığı ile irtibata geçip Savcı'ya usta öğretici belgesi alacağız ve sanatın devamını sağlayacağız" diye konuştu.
Devletin himayesinde, şimdi toprağa daha iyi can verdiğini belirten Savcı da mutlu. Bir kez gördüğü kişinin fotoğrafını metale, toprak kaba kazıyabilen Savcı, "İsveç ve Belçikalılar çağırdı ama gitmedim. Çünkü, ilham kaynağım Afrodisias yanıbaşımda" dedi.