Antik isme ülkücü boya

Mezitli'de, Ertuğrul Gazi Parkı'nın adının 'Pompeiopolis' olarak değiştirilmesine ülkücüler tepki gösterdi. Ülkücüler, 'Yunan ismi' diyerek parkın isim tabelasını sprey boyayla kapadı.
Haber: GÜLHAN DEMİRCİ / Arşivi

MERSİN - Mezitli'de, Ertuğrul Gazi Parkı'nın adının 'Pompeiopolis' olarak değiştirilmesine ülkücüler tepki gösterdi. Ülkücüler, 'Yunan ismi' diyerek parkın isim tabelasını sprey boyayla kapadı.
2002'de, MHP'li Belediye Başkanı Nuri Hocaoğlu'nun döneminde Viranşehir Mahallesi'nde bir park yaptırıldı. Açılış töreninde, Ertuğrul Gazi Parkı diye anıldı ve bu isimle tabela asıldı.
10 CHP, dört MHP ve bir AKP' li olmak üzere 15 üyeden oluşan belediye meclisi, 5 Ocak 2005'te oybirliğiyle, Pompeiopolis Sütunlu Yolu ile bütünlük sağlaması için parka 'Pompeiopolis Liman Parkı' adı verdi, tabela yenilendi.
İsim değişikliğine karşı çıkan Mezitli Ülkü Ocağı üyeleri, geçen hafta sprey boyalarla parkın tabelasındaki isimleri kapattı. Kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentte çalışan arkeologların kullandığı 'Pompeiopolis Kazı Evi' nin tabelası da boyandı. Mezitli Ülkü Ocağı Başkanı Ali Özsoy, "Tabelayı biz boyadık. Türk büyüklerinden biri olan Ertuğrul Gazi'nin isminin yerine, Yunanca bir isim verilmesi utanılacak bir davranış. Eylem sürecek" dedi.
CHP'li Belediye Başkanı Hakan Demirsoy, şu tepkiyi gösterdi: "Temeli tunç çağına kadar dayandırılan antik kentin adını bir yere vermek en doğal hakkımız. Bu saldırı, Mezitli'nin tarihine yapılan bir saygısızlık ve çok çirkin."


    http://www.radikal.com.tr/7555437555430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.