Antik kent yağmacılarına baskın

MUĞLA - Kazı ve kurtarma çalışmaları üç yıl önce başlayan, Bodrum’un Gündoğan beldesindeki 2500 yıllık Pedasa Antik Kenti içerisinde yer alan kilise ve manastırın, kaçak kazı yapanlar tarafından yağmalandığı ortaya çıktı. Tur rehberlerinin ihbarıyla jandarma ekipleri antik kente baskın yaptı.
Baskın sırasında, kamp ateşlerini, sigaralarını ve kazı yapılan manastır içerisindeki kazma, kürek, dedektör, kova, fırça ve benzeri aletleri bırakıp kaçan tarihi eser yağmacıları kayıplara karıştı. Yağmacıların manastır içerisinde yaklaşık 4 metre derinliğe kadar inerek kazı yaptığı, Helenistik ve Roma dönemine ait sütun ve sütun başlıklarını çıkardıkları, ancak baskınla birlikte götüremeden bırakıp kaçtıkları anlaşıldı.
Kazı Başkanı Muğla Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi görevlisi ve bakanlık temsilcisi Arkeolog Erhan Özcan ile birlikte Pedasa Antik Kenti’ne gelip incelemelerde bulundu. Diler “Bir yandan antik kenti gün ışığına çıkarmak için yoğun çaba sarf ederken, bir yandan da çok iyi organize olmuş tarihi eser kaçakçıları ile mücadele etmeye çalışıyoruz” diye dert yandı. (dha)