Antik kentte yine ağaç kesildi

Edremit'in Altınoluk beldesindeki antik Antandros kentinde ağaç kesimi, hafriyat ve 1 metreye kadar inen kazı yapıldığı belirlendi. Durum Antik Antandros Kenti Kurtarma Derneği'nin görevlendirdiği güvenlik görevlisinin ihbarıyla ortaya çıktı.

BALIKESİR - Edremit'in Altınoluk beldesindeki antik Antandros kentinde ağaç kesimi, hafriyat ve 1 metreye kadar inen kazı yapıldığı belirlendi. Durum Antik Antandros Kenti Kurtarma Derneği'nin görevlendirdiği güvenlik görevlisinin ihbarıyla ortaya çıktı.
Görevli Fahir Tayfun Bayav, İzmir-Çanakkale Karayolu'nu genişletme çalışması yapan 'Yol Su Yapı Müteahhitlik' firması ekiplerinin bölgede ağaç kesimi ve dolgu çalışması yaptığını belirterek Balıkesir Müzesi arkeoloğu Necla Okan'a başvurdu.
Şikâyet üzerine çalışmalar, Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından durduruldu. Derhal olay yerine gelen ve antik kentte dozerlerle karşılaşan arkeolog Necla Okan ise bir tutanak düzenleyerek firma ekiplerinin Kazdağları Milli Parkı'nda, 1. derece sit alanı içinde kazı yapıp 1 metre derine indiğini açıkladı. Firma, antik kentte daha önce de ağaç kesimi yapmış, kesim Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 25 Ağustos tarihli kararıyla durdurulmuştu. Kurtarma Derneği Başkanı Remzi Erkürem "Altı şeritli projenin bu bölümü, kazı bulgularına göre değerlendirilecek. Müteahhit firma bunu dikkate almadı. Suç duyurusunda bulunacağız" dedi.