Antika dolu altı gün

İstanbul Antika ve Sanat Fuarı (İstantik), 23-28 Kasım tarihleri arasında antikacı, koleksiyoner ve sanatseverleri bir araya getiriyor.

İSTANBUL - İstanbul Antika ve Sanat Fuarı (İstantik), 23-28 Kasım tarihleri arasında antikacı, koleksiyoner ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Fuar boyunca konferanslar verilecek, koleksiyon sergileri açılacak ve ebru, hat, tezhip, seramik sanatçılarının katılacağı
atölyeler düzenlenecek. Fuarın son gününde 280 eserin satışa sunulacağı bir müzayede var.
Katılım ücretsiz
RDF Fuarcılık ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı'nca düzenlenen ve Kültür ve Turiz Bakanlığı'nın desteklediği İstantik, Yıldız Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Ziyaretçiler altı gün boyunca fuara ve düzenlenen etkinliklere ücretsiz olarak katılabilecek. Yaklaşık 45 sanat galerisi ve
antikacılığın katılacağı fuarda, '200. Doğum Yıldönümünde Hattat', '18. ve 19. Yüzyılda Avrupa Porselen Sanatında Osmanlı Etkileri', 'Osmanlı'da Kıyafet' ve 'Osmanlı Kadifelerinin Dokuma Tarihindeki Yeri' gibi konularda konferanslar verilecek. Ayrıca Yıldız Sarayı'nın Silahhane binası önüne kurulacak çadırda ebru tekkesi açılacak. Çadırda hat sanatkârları, tezhip sanatçıları çeşitli süslemeler yaparken izlenebilecek. İzleyicilerin seramik hamuruyla yaptığı ve fırınladığı örnekler de bir gün sonra sergilenecek.
Fuarın son günü ise 280 adet eski eser satışa sunulacak. İki ay boyunca yapılan çalışmalar sonunda evlerin sandıklarından çıkan eserler arasında, Kütahya, Çanakkale ve Tophane seramiklerinden Osmanlı armalı savatlı gümüş tabaklara kadar birçok eser bulunuyor. Müzayedede, tombak ibriğin açılış fiyatı 30 milyarken, Hattı İsmail Hakkı'ya ait olan Kuranı Kerim'in fiyatı 35 milyardan açılacak. Şevket Dağ, Albert Mille'nin yağlıboya tablolarının olduğu müzayedede Sami Yetik'in yağlı boya tablosunun açılış fiyatı 35 milyar.
El yazısı '35 Yaş'
Ayrıca 13 milyar 500 milyon lira değerindeki 1760 yıllarından kalan Tepebaşı kumaşından gelinlik, 250 milyon değerindeki Cahit Sıtkı Tarancı'nın el yazısı orijinal '35 Yaş' şiiri, 4 milyar 500 milyon değerindeki Meşrutiyet Mendili müzayedede yer alan eserlerden.
Fuar 12.00 ile 20.00 saatleri arasında katılımcılara açık olacak.