Anutçulara büyük öfke

Bodrum'un Turgutreis beldesinde anutçuların (esnaflardan getirdiği müşteri karşılığı komisyon alarak geçimini sağlayan kimse) turistlere yönelik davranışlarının taciz boyutlarına varması yetkilileri harekete geçirdi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'un Turgutreis beldesinde anutçuların (esnaflardan getirdiği müşteri karşılığı komisyon alarak geçimini sağlayan kimse) turistlere yönelik davranışlarının taciz boyutlarına varması yetkilileri harekete geçirdi. Esnaf, anutçularca yanağından makas alınan, hatta kucaklanan turistlerin pazara girmeye korktuğunu açıklarken, Turgutreis Belediye Başkanı Server Ali Yazgan anutçularla mücadele ederken çok sayıda ölüm tehdidi aldığını söyledi.
Esnaf da şikâyetçi
Anavatanlı Belediye Başkanı Server Ali Yazgan'ın başkanlığında dün toplanan Turizm Koordinasyon Kurulu'nda geçen yaz sezonunda yaşanan olumsuzluklar ele alındı. Son iki yılda marina ve deniz gümrük kapısının açılmasıyla özellikle Yunan adalarından büyük turist akışı olan beldede en büyük sıkıntının anutçuluk, turistlere elle ve sözle yapılan taciz olayları olduğu belirtildi. Turistlerin, her cumartesi kurulan, Ege'nin en büyük otantik pazarlarından Turgutreis pazarında ve çarşıda adım atamaz hale geldiğini belirten esnaf temsilcisi Nurşen Keskin, şunları söyledi:
'Bir daha gelmiyorlar'
"Kaldırımdan kaldırıma geçerken turisti kucağına alıp sürüklemeye çalışan, yanağından makas alıp sarılıp öpmeye çalışanlar, kolundan tuttuğu gibi sürükleyip tezgâhına götürenler var. Beldemize gelen ve tacize uğramadan dönen turist yok denilecek kadar az. Bu, hem turiste hem de turizme zarar veriyor.
Eskiden bir gelen turisti birkaç kez daha burada görürdük. Ancak şimdi bir gelen turist bir daha gelmek istemiyor. Tarihi Turgutreis pazarını bu gidişle taciz ve anutçuluk bitirecek."
'Gittikçe artıyor'
Turiste yönelik taciz ve anutçuluğun son yıllarda büyük oranda arttığını kabul eden Başkan Yazgan da şöyle konuştu: "Özellikle Turgutreis Limanı'nda teknecilerle, çarşı-pazarda da tezgâh açan esnafla mücadele ediyoruz. Rantın yüksek olduğu yerde esnaf beldeye gelen turiste akbaba misali saldırmamalı. Yılda 200 binin üzerinde turistin geldiği Turgutreis'te bu olumsuz görüntüleri bir an önce ortadan kaldırıp, kış aylarında da çarşı-pazarımızı cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Sokağın bir ucundan giren turistin, tacize uğramadan öbür ucundan çıkması mümkün olmuyor."
Başkana tehdit
Bu durumdan rahatsız olan turistlerin, 'Lanet olsun' diyerek beldeyi terk ettiğine dikkati çeken Turgutreis Belediye Başkanı Yazgan, "Anutçuluk ve turisti taciz eden esnafla uğraşırken geçen temmuz ayı sonunda beni de ölümle tehdit ettiler. Birkaç günde 20'ye yakın, 'Hayatını ve aileni seviyorsan bizimle uğraşma' benzeri tehdit telefonları aldım. Ben korkmuyorum, ama bu tür esnafla mücadele edecekler de korkmamalı" diye konuştu.
'Köklerini kazıyacağız'
Ceza uygulamasının caydırıcı olmadığını, asıl önemli olanın esnafın otokontrol uygulaması olduğunu belirten Belediye Başkanı Yazgan, şunları kaydetti:
"Kendini bilmez tacizci esnafa diğer esnafın müdahale etmesi gerekiyor. En kısa zamanda Turgutreis çarşı ve pazarına kameralar yerleştirip, anutçuluk ve tacizi sürdüren, haksız kazanç elde edip sadece belde halkına değil, ülke ekonomisine de zarar veren esnafı güvenlik güçlerine teslim edeceğiz. Bunların kökünü el birliğiyle kazıyıp, eşkıyalığa göz yummayacağız. Mutlaka bu işe bir çözüm bulacağız."


    http://www.radikal.com.tr/7619637619630

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.