'Anzak kemiği' için yeni tanık

Gelibolu'daki Anzak çıkarmasının 90'ıncı yıldönümü yaklaşırken, Avustralya basınındaki 'kemik' tartışması sürüyor.

SYDNEY - Gelibolu'daki Anzak çıkarmasının 90'ıncı yıldönümü yaklaşırken, Avustralya basınındaki 'kemik' tartışması sürüyor. Anzak Koyu'na uzanan yolun genişletilmesine yönelik çalışmalarda, bölgeye gömülü Anzak askerlerine ait kemiklerin kazılan toprakla birlikte yüzeye çıktığı iddiaları Avustralya basınında yer almış, ancak Türk yetkililer tarafından yalanlanmıştı. Bu kez de ABC News'ta yayımlanan bir röportajda, Gelibolu'da tur operatörlüğü yapan Bernina Gezici adlı Avustralyalı, kemikleri bizzat gördüğünü öne sürdü.
Gazeteci Alison Caldwell'e konuşan Gezici, Anzak askerlerine ait olduğu iddiasıyla Avustralya basınında yayımlanan fotoğraflara ilişkin bir soruya, "O fotoğrafların en azından birini çektiği sırada fotoğrafçı bizimle birlikteydi. Ortada bir kandırmaca yok" yanıtını verdi. Gezici, Anzak Koyu'nun zaten küçük bir bölge olduğunu ve burada binlerce askerin öldüğü göz önüne alınırsa kemik parçalarının yol yapım çalışmalarında ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
Bu arada Avustralya muhalefeti "Yol yapım projesini denetlemek için bölgeye gözlemci göndermeliydiniz" diyerek hükümeti eleştiri yağmuruna tuttu. Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer ise görevlerini ihmal ettiklerine ilişkin suçlamaları reddetti. Downer, Avustralya'nın Türkiye Büyükelçisi Jean Dunn'ın hafta sonu Anzak Koyu'nda bir inceleme yaptığını ve kemiklerin kazılarak toprak yüzeyine çıkarıldığına dair hiçbir işarete rastlamadığını vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7409057409050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.