Anzülha yeni kolları ve çocuklarıyla mutlu

Önce elektrik akımına kapılarak iki kolunu kaybeden sonra da eşi tarafından terk edilen Şanlıurfalı kadın, kaymakamın öncülüğünde takılan protez kollarıyla yeni bir hayata başladı.
Haber: MEHMET BULUT / Arşivi

ŞANLIURFA - Önce elektrik akımına kapılarak iki kolunu kaybeden sonra da eşi tarafından terk edilen Şanlıurfalı kadın, kaymakamın öncülüğünde takılan protez kollarıyla yeni bir hayata başladı.
Üç çocuk annesi, 37 yaşındaki Anzülha Aydoğdu, yedi yıl önce Şanlıurfa'daki evinde televizyon antenini düzeltmeye çalışırken üzerine yüksek gerilim kablosu düştü. Kaza sonucu iki kolu kesilen kadın, eşi Davut Aydoğdu tarafından terk edildi. Üç çocuğuyla yaşam mücadelesi veren Anzülha Aydoğdu, kızının yardımıyla hayatını sürdürdü. Ancak Aydoğdu'nun yardımına Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel yetişti. Kaymakam, Birecikli işadamlarının da desteğiyle Aydoğdu'yu protez kol takılması için tedaviye yolladı.
Geçtiğimiz ocak ayında İstanbul Tıp Fakültesi'nde Aydoğdu'ya Almanya'dan getirtilen 45 bin YTL değerindeki miyo-elektronik protez kollar takıldı. Aydoğdu, geçtiğimiz günlerde memleketi Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine döndü. Çocuklarının sevinçle karşılayıp protez elini öptüğü Anzülha Aydoğdu, mutluluktan ağlıyordu:
"Yedi yıl sonra artık kollarımı hissediyorum. Kendi ellerimle su içebileceğim. Bana bunu yaşatan herkese teşekkür ederim" dedi. Birecik Devlet Hastanesi doktoru Mehmet Kılıç ise kolun işleyişini, "Protez, kas dokusuna yerleştirilen sensörlerin beyinden aldığı uyarıyı kaslara iletmesiyle el açma-kapama ve bilek dönme hareketi meydana geliyor. Bu protezle hastamız günlük yaşamda gerekli işleri yapabilecek" diye anlattı.