AOÇ mahzeni şarap dolu

Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) yaptığı denetimle ilgili bir rapor hazırlayan Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (BYDK), şarap mahzenlerindeki fıçılarda 647 bin 674 litre şarap bulunduğunu ve bunların risk altında olduğunu belirtti.

ANKARA - Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) yaptığı denetimle ilgili bir rapor hazırlayan Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (BYDK), şarap mahzenlerindeki fıçılarda 647 bin 674 litre şarap bulunduğunu ve bunların risk altında olduğunu belirtti. Rapora göre, satış yetersiz olduğu için AOÇ şarap fabrikasında 1999-2001 arasında üretim yapılmadı, 2002'de 15 bin 800 litre şarap üretildi. Sirkeleşme ve çiçek hastalığı gibi şarap hastalıklarına dikkat çekilen raporda, çok miktarda şarabı uzun süre korumanın büyük risk taşıdığı vurgulandı. Raporda, "1998'den sonra şarap üretilmediğine göre, mahzenlerde bulunan 647 bin 674 bin litre şarabın risk altında olduğunu söylemek mümkün. Çok kaliteli olduğu uzman kuruluşlarca belgelenen bu şaraplar, ziyan edilmeden piyasada uygun fiyat bulundukça satılmalı" denildi.
BYDK, çiftliğin şu an ki durumunun da çok kötü olduğuna dikkat çekti. Raporda, şöyle denildi:
'Vasiyete uyulmuyor'
"Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin birebir ölçülerle örneği olan Atatürk Evi'nin çevresi, piknik ve orman alanları, çevre kirliliği, çöp atıklarıyla her türlü toplumsal adaba ve ahlaka uygun bulunmayan olaylar nedeniyle, yaşanması tehlikeli mekânlar haline geldi. Atatürk bu arazileri Hazine'ye bağışlarken vasiyetinde, 'çiftliğin ıslah edilmesini, güzelleştirilmesini, halka gezecek ve dinlenecek sağlıklı yerler temin edilmesini' istemişti. Oysa çiftlikte Devlet Mezarlığı'nın dışında Atatürk'ün vasiyet mektubunda işaret ettiği hususlara uygun bir karış arazi gösterebilmek mümkün değildir. AOÇ, vasiyet mektubunda belirtilen konuma getirilmedikçe, işgal, kirlilik, adap ve ahlak dışı olaylar gibi kötülüklerden arındırılması mümkün görülmemekte."
Raporda, AOÇ'nin, Atatürk'ün bağış tarihinde 55 bin dekar olan arazisinin, işgal nedeniyle 33 bin dekara gerilediği belirtildi.