AOÇ'ye inşaat izni!

AOÇ'ye inşaat izni!
AOÇ'ye inşaat izni!
Koruma Komisyonu Atatürk Orman Çiftliği'nde bir arazinin 1. derece doğal sit alanı olmaktan çıkarılmasını kararlaştırdı. Araziye TBMM için bina yapılacak.

ANKARA - İSTANBUL - Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) üzerine TBMM Eğitim , Arşiv ve Kongre Merkezi yapılması için izin çıktı. Ankara 1 Nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu, AOÇ’de, arazi üzerindeki 1. derece sit alanı şerhinin kaldırılmasına ve arazinin ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tesciline karar verdi.
Mülkiyeti Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş’ye ait araziyle ilgili kararda ‘Arazinin eğitim, arşiv ve kongre merkezi fonksiyonlarını içeren resmi kurum alanı yapılmasında kamu yararı bulunduğu’ sonucuna vardı. Söz konusu parsellerin; üzerinde yapılar olduğu, bitki dokusu insan eliyle oluşturulan yapay bir çevre olduğu için 1. derecede doğal sit özelliği taşımadığı vurgulandı.
Karar, bakanlık makamının onayına sunulmak üzere Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.
Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da 3 Şubat 2012’de, arazinin ‘kamu kurumları alanı’ olarak değiştirilmesinin uygun olduğunu kararlaştırmıştı.
AOÇ, 1925’te, Atatürk’ün talimatıyla ‘Türk tarımına öncülük etmesi’ amacıyla Ankara’nın tarıma en elverişsiz topraklarında kuruldu. 1937’de Atatürk tarafından Hazine’ye bağışlandı. 1950’lerden itibaren fabrika, depo, üniversite, turistik tesis ve trafolara tahsis edilen arazileriyle parça parça küçüldü. 1992 yılında çiftlikten kalan arazi, 1. derecede tarihi ve doğal sit alanı olarak tescil edildi. (AA-RADİKAL)
Süt ve şarap üretiyor
Halen çiftlikte ve arazideki işleme tesislerinde inek ve keçi sütü, yoğurt, tereyağı, peynir, dondurma, bal, sebze ve meyve suları, turşu, sirke ve şarap üretiliyor.

Başbakanlık da komşu oluyor

AOÇ, daha önce Başbakanlık binası yapılacağı iddiasıyla da gündeme geldi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise yeni binanın çiftlik arazisine değil, yanında yer alan ve halen üzerinde Orman Genel Müdürlüğü’nün binaları bulunan araziye yapılacağını açıkladı. 650 milyon liralık yeni Başbakanlık binası 2014’te bitecek.