AP de memnun değil

Son dönemde Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'ye yönelik benimsediği eleştiri dozu yüksek yaklaşım, Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da kabul gördü.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Son dönemde Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'ye yönelik benimsediği eleştiri dozu yüksek yaklaşım, Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından da kabul gördü. AP'nin genişleme süreciyle ilgili raporunun Türkiye bölümünde, eleştiriler, övgülerin önüne geçiyor.
Hıristiyan Demokrat Alman parlamanter Elmar Brok tarafından hazırlanan raporda, Başbakan Tayyip Erdoğan' ın Kürt sorununa ilişkin sözleri olumlu gelişme olarak yer aldı. Türkiye, Hırvatistan, Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan Karadağ ve Arnavutluk için hazırlanan raporun taslağında Ankara'dan beklentiler konusunda büyük bir değişiklik gözlemlenmiyor. Türkiye'nin en kısa sürede liman ve havalimanlarını Rum gemi ve uçaklarına açmasını talep eden raporda, Ankara'nın Kıbrıs deklarasyonuna da atıf yapılıyor.
Takvim isteniyor
Bu bağlamda, deklarasyonun, Gümrük Birliği'ni tüm üyelere genişleten ek protokolün TBMM'deki onay sürecinin bir parçası olmadığının açık şekilde dile getirilmesi isteniyor. Bunun yapılmaması durumunda ise ek protokolün AP' deki onay sürecinin zora gireceği mesajı iletiliyor. Siyasi kriterlerin iki yıl içinde tamamlanmasına yönelik adım atılması gereğine dikkat çeken taslak, kriterlere uyum konusunda AB'ye kapsamlı bir takvim sunulması çağrısında da bulunuyor. İfade ve din özgürlüğü, yargının bağımsızlığı, işkence ve kötü muamelenin sona erdirilmesi, kadın hakları ve aile içi şiddet konuları da AP'nin Türkiye'den öncelik vermesini istediği konular arasında yer aldı.
Raporda, PKK'nın terör eylemlerine başlamasıyla Güneydoğu'da artan şiddetten duyulan üzüntü dile getirilirken, Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununun çözümüne ilişkin sözlerinden duyulan memnuniyetin de altı çizildi.
AB'nin hazmetme kapasitesinin aday ülkelerin katılımı için koşul olduğunun altının bir kez daha çizildiği taslak raporda, komisyondan müzakere sürecinde bu parametreyi de göz önünde bulundurması istendi. Raporun, AP Genel Kurulu'ndaki oylaması aralıkta.


    http://www.radikal.com.tr/7643477643470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.