AP: Fiziksel işkence yok

Adalet Bakanlığı'nın daveti üzerine iki hafta önce cezaevlerini ziyaret eden Avrupa Parlamentosu...
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Adalet Bakanlığı'nın daveti üzerine iki hafta önce cezaevlerini ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, F tipi cezaevlerinde halen devam eden ölüm
oruçlarını gerektirecek bir durum olmadığı kanısına vararak, cezaevlerine sevk konusunda geç bile kalınmış olduğunu dikkat çekti.
İstanbul 'daki Bayrampaşa ve İzmit'teki Kandıra, Ankara 'da ise Keçioren Islahevi ve Sincan cezaevlerini gezen AP heyeti hazırladığı yedi sayfalık raporda, 'F tipi' cezaevlerindeki koşullarının yaşanabilirlik açısından 'koğuş tipi'ne göre çok daha iyi durumda olduğunu vurguladı. Fiziksel işkenceye rastlanmadığının vurgulandığı raporda, mahkûmlar arasında tek iletişim yolunun hücrelerin duvarlarının üzerinden birbirlerine attıkları kâğıt notlar olduğu ifade edildi.
'Psikolojik işkence var'
Bayrampaşa (koğuş tipi) Cezaevi: Yaşanabilirlik açısından insanlık dışı. Mahkûmların özel hayatı yok. Ceza almış tutuklularla davası sürenler aynı koğuşta. 1300 kişilik cezaevinde 2 bin 270 kişi kalıyor. 45 kişilik koğuşta 80 kişi tutuluyor. Görevli 500 gardiyan gerekli eğitimi görmemiş, maaşları düşük, can güvenlikleri bulunmuyor. Son beş yılda 9 gardiyan öldürülmüş.
Kandıra F Tipi Cezaevi: 337 tutuklu kalıyor. 37 tutuklu açlık grevinde. Cezaevi oldukça iyi koşullarda, hem temiz hem
ışıklandırılmış. Gördüğümüz üç kişilik hücrelerin her biri 25 metrekare iki
odadan oluşuyor. Ortak yaşam alanları
uygulamaya geçmemiş. Bir basket sahası var, futbol sahası hazır değil. Kütüphane, çalışma yerleri, öğretim ve dini eğitim gibi kolaylıklar öngörülüyor. Tutukluların lideri daha önceki koğuş sisteminde bulunan koşullara geri dönmek istemediklerini ancak uygulanan izolazyon rejiminin cezaevlerini yaşanmaz hale getirdiğini vurguladı.
Keçiören Islahevi: F tiplerindeki sıkı güvenlik yok. 11-18 yaş gurubu 62 tutuklunun kaldığı ıslahevinin durumu oldukça iyi.
Sincan F Tipi Cezaevi: Ölüm orucundaki 31 tutuklunan hiçbiriyle görüşülmedi. Ortak yaşam alanları hazır değil. 3 ve 1 kişilik hücrelerde iletişim neredeyse imkânsız. 368 kişilik cezaevinde 332 tutuklu kalıyor. Cezaevi temiz ama tutuklular izole edilmiş yaşıyor. Fiziksel işkenceye rastlanmamakla birlikte psikolojik işkence var.
Heyetin önerileri

  • Altı ile dokuz tutuklu bir araya getirilerek sosyal aktivite için olanak sağlanabilir,
  • Ortak yaşam alanları acilen oluşturulmalı,
  • Arkadaşların ziyaretine izin verilmeli,
  • Halen tutuklu bulunan siyasi tutuklular salıverilsin. PKK'nin eylemleri ve diğer terörist eylemler son bulduğuna göre, olumlu bir adım için inisiyatif başlatılsın,
  • Denetçi kuruluna ilişkin yasa değiştirilsin,
  • Açlık grevlerine ilişkin tutumları nedeniyle sivil toplum örgütlerine uygulanan baskılar son bulsun, haklarındaki soruşturmalar da
  • Açlık grevlerine ilişkin tutumları nedeniyle sivil toplum örgütlerine uygulanan baskılar son bulsun, haklarında başlatılan soruşturmalar da durdurulsun.