AP: İkinci 'zina krizi'

ABD Büyükelçiliği'nin resepsiyonu vesilesiyle alevlenen Fener Rum Patrikhanesi'nin 'ekümenik' niteliğiyle ilgili tartışmalar, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlama beklentisiyle ilintilendirilmeye başlandı.

İSTANBUL - ABD Büyükelçiliği'nin resepsiyonu vesilesiyle alevlenen Fener Rum Patrikhanesi'nin 'ekümenik' niteliğiyle ilgili tartışmalar, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlama beklentisiyle ilintilendirilmeye başlandı. AP haber ajansı, 'ekümeniklik' tartışması nedeniyle azınlıklar ve dini özgürlükler konusundaki kaygıların gündeme geldiği yorumunu yaptı.
'Yanlış zamanda patlak verdi'
Türkiye'nin 1923 tarihli Lozan Anlaşması'na dayanarak Fener Partiği'nin ekümenik rolünü kabul etmediğine dikkat çekilen haberde, 16-17 Aralık'taki AB zirvesine atıf yapılarak bu tartışmanın 'yanlış zamanda' patlak verdiği vurgulandı. Geçen ekim ayında Türkiye'de zinayı yeniden yasallaştırma çabalarının AB ile kriz yarattığı hatırlatılırken, Avrupa Komisyonu'nun 6 Ekim'de yayımladığı İlerleme Raporu'nda özellikle dini ve etnik azınlıkların haklarının geliştirilerek Avrupa standartlarına çıkarılmasının üyelik için bir koşul olduğuna yönelik bir madde bulunduğuna dikkat çekildi. AP bu maddede ayrıca Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılmasının da yer aldığını kaydetti.