AP raportörü: Bürokrasi çok hantal

Diyarbakır'ı ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) Raportörü Camiel Eurlings, "Rapor, Türkiye'nin üyeliğini destekleyen yönde olacak. Ama AB projelerinin önündeki bürokratik engeller hemen yıkılmalı" dedi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - AB'nin 17 Aralık'taki liderler zirvesine mesaj niteliği taşıyacak raporu hazırlamak için Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye Raportörü Camille Eurlings, "Hantal bürokrasiyi yıkın" uyarısı yaptı.
Hazırlayacağı raporun, Türkiye'nin üyeliğini destekler nitelikte olduğunu belirten Eurlings, Ankara'da görüştüğü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e de bu yönde mesaj verdiğini söyledi. AP Raportörü Eurlings, Avrupa Birliği'nin Türkiye'den beklentilerini şöyle özetledi: "AB, politik kararların günlük hayata erken yansımasına büyük özen gösteriyor. Bu sürecin hızında sadece politikacılar değil bürokratların da büyük payı var. Amirinden imza almak için günlerce bekleyen bürokratların sıkıntılarını gidermek için AB ülkeleri sürekli önlem alıyor. Türkiye de bu sisteme dahil olmalı. 'Müdürüm, amirim, polisim' diye diye, işlerin yürümediğinin Türk hükümeti de farkında. Devletin küçülmesi gerektiği konusunda aynı fikirde olmak güzel. Ancak uygulamada daha etkin olunması şart. AB projelerini de etkileyen bürokratik engeller bir an önce yıkılmalı."