AP şifahen kesin takvim isteyecek

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Komitesi, 'en ılımlısı' diye değerlendirilen...
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Komitesi,
'en ılımlısı' diye değerlendirilen,
'Türkiye'nin İlerleme Raporu'nu dün kabul etti. Fransız Milletvekili Alain Lamassoure tarafından kaleme alınan rapor, 24 Ekim'de genel kurulda 'tavsiye kararına' dönüşecek.
Toplantılarda rapora, 'Türkiye'nin on yıl içinde AB yolunda Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmek için kesin takvim belirlemesi' şeklinde bir madde konulması isteği reddedildi. Ancak Türkiye'den şifahen AB'nin siyasi kriterlerini yerine getirmesi için bir an önce takvim vermesi istenecek.

  • Reformlar eksik: Raporda, Ankara'da reformlar için yeterli bir irade görülürken, reformlar yeterli bulunmadı. Anayasa'nın 312. ve 159. maddeleri ile Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesinin değiştirilmesi talep edildi, MGK'nın hâlâ önemli bir rol oynadığı ifade edildi.
  • Terörizmle mücadele: Terör tehlikesinin atlatılmasının demokratik kurumların önündeki engelleri de ortadan kaldıracağı belirtildi. Türkiye'nin uluslararası terörle mücadele koalisyonunda yer alması memnuniyetle karşılandı. Yolsuzlukla mücadelede önlem çağrısında bulunuldu.
    Siyasi partiler: Raporda, siyasi partilerin kapatılmasının doğru bir uygulama olmadığına dikkat çekilirken; Af Yasası'nın kapsamının genişletilmesi, tutukluluk süresine ilişkin reformlar olumlu gelişmeler olarak sıralandı. Kürt kökenli vatandaşlara yönelik ayrımcı bir politika izlenmemesi, diyalog ortamının artırılması, tutuklu bulunan Leyla Zana ve DEP milletvekillerinin serbest bırakılması talep edildi.
  • Mali yardım artırılsın: AB'nin Türkiye'ye vaat etttiği yardımları bir an önce ulaştırması gerektiğine işaret edildi.
    Kıbrıs'ta çözüm: Raporun Kıbrıs'a ilişkin bölümünde 2002 yılının sonuna kadar bir çözüm bulması konusunda Türkiye uyarıldı, BM çabalarının desteklenmesi istendi.