AP toplantısında korsan gösteri

Avrupa Parlamentosu (AP), ölüm orucunu ve hükümetin cezaevleriyle ilgili reform çalışmalarının bir an önce sonuçlandırılarak hayata geçirilmesini istedi.
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRUKSEL - Avrupa Parlamentosu (AP), ölüm orucunu ve hükümetin cezaevleriyle ilgili reform çalışmalarının bir an önce sonuçlandırılarak hayata geçirilmesini istedi. AP toplantısı sırasında yasadışı sol örgüte mensup üç militan, cezaevlerindeki ölüm oruçlarını desteklemek için Genel Kurul'da korsan gösteri düzenledi.
AP, Türkiye 'deki cezaevlerinde sürdürülen ölüm orucunu ve hükümetin cezaevleriyle ilgili reform çalışmalarını tartıştı. Parlamenterler dünkü oturumda, Türkiye'den, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin cezaevleriyle ilgili yayımladığı rapordaki tavsiyelerini yerine getirmesini istediler. AB 'nin genişleme sürecinden sorumlu yetkilisi Gunther Verheugen, AB'ye üye olmak isteyen her ülkenin, insan haklarına saygılı olması gerektiğini belirtti.
Toplantı sürerken, yasadışı sol örgüte mensup üç militan, cezaevlerindeki ölüm
oruçlarını desteklemek için Genel Kurul'da korsan gösteri düzenledi. Çeşitli sloganlar atan militanları güvenlik güçleri dışarı çıkardı. AP'nin birkaç ay önceki toplantısında da Dışişleri Bakanı İsmail Cem konuşurken iki eylemci salonu basarak Cem'in konuşmasını engellemişti.
Bu arada cezaevi savcılarının uygulamalarını yargı denetimine açan İnfaz Hâkimliği kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, bu yasa ile cezaevlerinin sivil toplum denetimine açılacağını söyledi.