AP üyesi 'Türkiye'de kadın sünnetini' sordu

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu'nda "Türkiye'de rastlanan kadın sünneti" ve "töre cinayetleri" konusundaki yazılı soru önergelerini yanıtladıAB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin kadın haklarına tam saygı gösterilmesini sağlaması gerektiğini bildirdi.
Rehn, Avrupa Parlamentosu Üyesi Robert Kilroy-Silk’in Türkiye’deki “kadın sünnetleri” ve “töre cinayetleri” konusundaki yazılı soru önergelerini yanıtladı. Kilroy-Silk Avrupa Komisyonu’nun yanıtlaması istemiyle Parlamento Başkanlığı’na verdiği “Türkiye’de kadın sünneti" başlıklı yazılı soru önergesinde, “Komisyon Türk Hükümetini, ülkede hiçbir kadın ya da kızın sünnet edilmediği yönünde kesin kanıt sağlayamayan hükümetlerin AB’ye gireceğine izin verilmeyeceği konusunda bilgilendirdi mi?" demişti. İngiliz vekil bir başka tek cümlelik soru önergesinde de Türkiye’deki töre cinayetlerine değinerek “Komisyon Türkiye’yi ‘töre cinayetleri’ denilen şey durdurulmadan AB’ye katılma şansı olmadığı konusunda haberdar edecek mi?" diye sormuştu.

“KADIN HAKLARINA TAM SAYGI SAĞLANMALI”
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise önergelerin ikisine birden gönderdiği yanıtta “Türkiye’nin uygulamada, kadın hakları dahil temel haklarla ilgili kurallara tamamen riayet edilmesini sağlaması gerekmektedir. Bu bakımdan Türkiye’nin, AB yolunda nihai olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından garanti altına alınan hak ve özgürlüklere tam saygıyı sağlamaya yönelik gerekli tüm önlemleri alması gerekir. Türk yetkililer çeşitli fırsatlarla ve değişik düzeylerde bu konuyla ilgili bilgilendirilmişler ve bu yöndeki çalışmalarını sürdürmektedirler” dedi. (ANKA)