Apartman altındaki parkecide patlama

Apartman altındaki parkecide patlama
Apartman altındaki parkecide patlama

Eskişehir?de iddiaya göre doğalgaz ekiplerinin bir süre önce kontrol edip ?Sızıntı yok? dediği apartmanda patlama oldu. Binanın zemin katında parkeci dükkânı vardı. FOTOĞRAF: DHA

ESKİŞEHİR - Dört katlı apartmanın zemin katındaki parke dükkânı, dün saat 08.30’da büyük bir gürültüyle patladı. Patlamada dört kişi yaralandı. Ardından çıkan yangında 31 kişi zehirlendi. Yaralılardan dördünün durumu ağır. 
Eskişehir Tunalı Mahallesi Şehit Ali Gaffar Okkan Caddesi savaş alanına dönerken, yedi araç da hasar gördü. Vali Mehmet Kılıçlar patlamanın ardından yaptığı ilk açıklamada “Parke yapımında kullanılan tiner ve benzeri malzemelerden kaynaklandığını tahmin ediyoruz” dedi. Ancak ilerleyen saatlerde Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Yeter, ‘doğalgaz sıkışması’ dedi:
“Zemin kattaki parkeci ve bodrumda doğalgaz tesisatı yok. Ama diğer katlarda doğalgaz kullanılıyor. Doğalgaz borularından bodruma ve zemin kata sızıntı olmuş. Sabah gelen işyeri sahibinin elektriğe basması ya da sigara içmesi nedeniyle patlama oluşmuş. Bodrumda bulunan tinerlerin bu şekilde patlamaya neden olması imkânsız. Ayrıca bunlar sağlam duruyor.”
Emrah Gül, binanın bodruma doğalgaz sızdığını daha önce Esgaz’a bildirdiklerini söyledi: “Gelen ekipler inceleme yaptı ve sızıntısının olmadığını söyleyerek tutanak tuttu. Çevre sakinleri de Esgaz’a bu konuda dört kez başvuruda bulunmuş. Hepsi de sızıntı olmadığına dair tutanak tutarak ayrılmışlar.” Esgaz ise binadan ihbar geldiğini yalanladı. Olaya doğalgazın neden olduğu iddiasınınsa kesinleşmediğini savundu. 

Yangın merdiveni yoktu

Patlamanın ardından çıkan yangın tüm binayı sarınca üst katlardaki dairelerde oturanlar çatıya çıktı. Altısı çocuk ve bebek çok sayıda kişi itfaiye merdiveniyle indirildi. Binada yangın merdiveni yoktu.
İtfaiye Daire Başkanı Yeter, “Bina bodrumla birlikte beş kat. Yedi katın altındaki binalarda yangın merdiveni zorunluluğu yok” dedi.  İtfaiye merdiveniyle kurtarılanlar arasında 45 günlük Sümeyye Gül bebek de var. Dokuz aylık hamile Hatice Yılmaz da tedavi altına alındı. (dha)