AP'de Kürt konferansı

Avrupa Parlamentosu (AP), 22 - 23 Kasım'da 'AB, Türkiye ve Kürtler' başlığını taşıyan konferansa ev sahipliği yapacak. Başkanlığını, video-konferans bağlantısı kurulacak Nobel ödülü sahibi Güney Afrikalı rahip Desmond Tutu'nun yapacağı toplantıya...

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu (AP), 22 - 23 Kasım'da 'AB, Türkiye ve Kürtler' başlığını taşıyan konferansa ev sahipliği yapacak. Başkanlığını, video-konferans bağlantısı kurulacak Nobel ödülü sahibi Güney Afrikalı rahip Desmond Tutu'nun yapacağı toplantıya, Türkiye'den çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak.
Brüksel'deki toplantının ilk gününde 'Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ve demokratikleşme süreci' başlığı altında köylerini terk etmek zorunda kalanların durumu, işkence, reformlar, kadın ve çocukların durumu, Türkiye'deki uluslararası insan hakları standartları ve basın özgürlüğü konuları tartışılacak. 'Türkiye'nin uluslararası ve AB'ye yönelik yükümlülükleri' başlıklı ikinci gün oturumunda ise 'Türkiye-AB ilişkileri, uluslararası toplum ve Kürt sorunu, konuları ele alınacak. Bu gün ayrıca 'Türkiye'de demokrasi ve insan haklarını güven altına almak' konulu ikinci bir oturum daha düzenlenecek.
Toplantıya eski DEP milletvekilleri Selim Sadak ve Hatip Dicle, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Akın Birdal, İnsan Hakları Derneği Başkanı Yusuf Alataş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DEHAP Başkanı Tuncer Bakırhan, gazeteci Celal Başlangıç, Abdullah Öcalan'ın avukatı Mark Müller, Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve AP Komünist grup lideri Francis Wurtz katılacak.