AP'den Ankara'ya jest

Avrupa Parlamentosu (AP) son yılların en ılımlı 'Türkiye için ilerleme raporunu' ve karar tasarısını onayladı.
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

STRASBOURG - Avrupa Parlamentosu (AP) son yılların en ılımlı 'Türkiye için ilerleme raporunu' ve karar tasarısını onayladı. Fransız Hıristiyan Demokrat Parlamenter Alain Lamassoure'un hazırladığı raporda, Helsinki Zirvesi'nin Türkiye'nin adaylığına dinamizm kazandırdığı, siyasi diyaloğun canlandığı, Türk hükümetinin reformu uygulamak için iradesi olduğu belirtildi.
Raporda insan hakları alanındaki eksikliklere
de dikkat çekildi. Rapor ve tasarının en ince kısmı ise Türkiye'den Kopenhag Siyasi Kriterleri'ni yerine getirmesi için bir yıl içinde takvim belirlemesi ve bu kriterlerin yerine getirilmesi için 10 yıllık süre tanınması oldu.
Fransız ve Yunanlı parlamenterlerin desteklediği 'Ermeni toplumunun maruz kaldığı soykırımın tanınması, daha geniş diyalog ve ilişkilerin normalleşmesi için önemli adım oluşturacak' şeklindeki değişiklik önergesi ise 179'a karşı 271 oyla reddedildi. Eski Fransa İçişleri Bakanı Jacques Pasqua'nın "Türkiye'nin Ermeni soykırımını tanıması ve her türlü sivil girişime destek vermesi" ifadeleri de kabul görmedi. AP rapor ve tavsiye kararında şunlar yer alıyor:
Kopenhag Kriterleri
Türkiye'den Kopenhag Kriterleri'ni yerine getirmesi için bir yıl içinde takvim oluşturması ve en geç 10 yılda da bu kriterleri yerine getirmesi istendi.
Anayasal reformlar
Ankara'da reformların yapılması için irade görüldüğü belirtildi, Meclis'in girişimleri memnuniyetle karşılandı. Ancak anayasal reformlar yeterli bulunmadı. Türkiye'den Anayasa'nın 312 ve 159. maddeleriyle, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesini değiştirmesi istendi. MGK'nın halen siyasette önemli rol oynadığı belirtildi.
İnsan hakları
İnsan Hakları Komisyonu'nun insan haklarını geliştirmeye yönelik raporunun tam olarak Anayasa'ya katılmamasından duyulan memnuniyetsizlik dile getirildi. Bu alanda daha fazla pratik ve yapısal değişikliklere ihtiyaç olduğu, böylece Türkiye'nin uluslararası imajını yükselteceği vurgulandı.
Azınlık hakları
Af Yasası'nın kapsamının genişletilmesi, tutukluluk sürelerine dair reformlar olumlu bulundu. Kürt kökenli vatandaşların haklarının korunmasına dair bu kez ılımlı
ifadeler yer aldı. Bu konuda ayrımcı siyaset izlenmemesi için diyalog ortamının artırılması istendi. Kürt dilinin kullanımına dair yasa değişiklikleri olumlu bulunsa da bu hakların ülke bütünlüğünü tehdit etmeyecek şekilde değiştirilmesi gerektiği vurgulandı. Leyla Zana ve DEP milletvekillerinin bırakılması talep edildi.
Terörizmle mücadele
Terörizme karşı uluslararası koalisyonda yer almamız olumlu bulundu. Terör sorununun büyük ölçüde aşıldığı belirtilerek, demokratik kurumların önündeki engellerin kaldırması istendi.
Yolsuzlukla mücadele Önlem alınması istendi.
Siyasi partiler
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) RP'nin kapatılmasıyla ilgili Türkiye'yi haklı bulan kararının not alındığı belirtildi. Ancak çoğulcu demokrasi
için bu tür uygulamaların doğru olmadığına dikkat çekildi. Türkiye'nin AİHM tarafından alınan bütün kararlara uyması istendi.
Mali yardımlar
Hükümetin ekonomik krize karşı çabaları olumlu bulundu. AB'nin vaat ettiği yardımları bir an önce vermesi gerektiği belirtildi. AB'nin Türkiye'ye yardımları artırması önerisinde bulunuldu.
Kıbrıs BM'nin çabalarının desteklenmesi istenirken, Kıbrıs sorununa 2002 sonuna dek bir çözüm bulması konusunda Türkiye uyarıldı.