AP'den Türkiye'ye: Reform iradeni kanıtla

STRASBOURG - Avrupa Parlamentosu (AP) genel kurulunun Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten’in hazırladığı Türkiye ilerleme raporunu 52’ye karşı 528 lehte oyla kabul etti. Üç yıldır reform sürecinde yavaşlayanTürk hükümetini reformları sürdürme iradesini kanıtlamaya çağıran raporda “AB Konseyi’ne,  gerekli koşulların yerine getirildiği belirtilen fasılların açılması yolunda ilerleme sağlanmasını gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz” ifadesi yer aldı. Rapor şöyle:
İfade ve basın özgürlüğü: Demokratik bir toplumda ifade özgürlüğü ne sık sık internet sitesi yasaklamakla ne de eleştirel basına baskı yapmak ve dava açmakla sağlanabilir.
Sivil anayasa umudu: Türk hükümeti, etnik-dini azınlıklar dahil sivil toplum ve siyasi partilerin katkısıyla temel özgürlükler ve insan haklarının korunmasını merkeze alacak yeni sivil anayasa çalışmalarını başlatmalı.
Kürt sorunu: Ankara Kürt sorununa kalıcı çözüm taahhüt etmeli. Kürtçe TV’yi memnuniyetle karşılıyoruz. PKK derhal ve önkoşulsuz silah bırakmalı.
Dink’te Ergenekon’un rolü ciddiye alınmalı: Ergenekon suç örgütü sanıklarının yargılanmaya başlamasından memnuniyet duyuyoruz. Dink’in öldürülmesi gibi çözümlenemeyen davalar değerlendirilirken Ergenekon’un rolü tezi daha çok ciddiye alınmalı.
Deniz Feneri: ‘Deniz Feneri’ davasında olduğu gibi yardım kuruluşlarınca dolandırılan AB’deki mağdurlarla ilgili davalarda, AB üyesi ülkelerle daha fazla işbirliği yapılmalı. (aa, ap sitesi)