'Apo bizi temsil ediyor ayrı bir talebimiz yok'

‘İmralı süreci’nin başından beri, Kandil’de örgütün fiili yöneticileriyle müzakerelerin nasıl yürütüleceğine ilişkin yorum ve öneriler tartışılırken, bu konuda en ‘bağlayıcı’ açıklama, örgütün bizzat tepe yönetiminden geldi. PKK dağ kadroları arasında 1 numaralı isim olarak kabul edilen ‘KCK Yürütme Konseyi Başkanı’ Murat Karayılan, Fırat Haber Ajansı’na verdiği röportajda ‘Öcalan ile kurulan temasın yeterli olduğunu’ söyledi. “Önder Apo bizi temsil ediyor ve yeterlidir de... Ancak Öcalan ile ilişki kurmamız için imkânların oluşturulması gerekir” diyen Karayılan, PKK yöneticileriyle devlet arasında Erbil, Avrupa ya da herhangi bir yerde görüşme yapıldığına ilişkin iddiaları da yalanladı.
Bu arada dün meclisteki BDP grubunda konuşma yapan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, Ada’ya gideceklerle ilgili isim dayatması olmadığını belirterek, “Süreç ilerlesin istiyoruz. 1,5 aydır İmralı ziyareti gerçekleşmemişse bizden kaynaklanmıyor. Geçmişte koster bozuktu şimdi de Başbakan Ahmet Türk’e bozuk” dedi.
Demirtaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘anayasa ortaklığı’ teklifine de değinerek, “Anayasa bu işin can damarıdır” ifadesini kullandı.