@omererbil

Apollon'un üstüne TIR!

Apollon'un üstüne TIR!
Apollon'un üstüne TIR!
Çanakkale'deki Apollon Tapınağı restore edilirken üzerine tonlarca ağırlıkta TIR çıkarıldı. Kazı başkanı: Yükü başka nasıl boşaltacaktık?
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Helenistik dönemin en önemli yapılarından sayılan Troas Antik Kenti’ndeki Apollon Tapınağı’nın üzerine tonlarca ağırlıktaki mermer tozu yüklü TIR çıkarıldı. Yaklaşık 2300 yıllık antik yapının ortasına kadar çıkarılan araçtan işçiler yük boşaltırken ziyaretçiler hayretle bu görüntüyü izledi. Tapınakta beyaz çimento ile yapılan restorasyon da uzmanlar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Özgünel ise uygulamanın ‘normal’ olduğunu söyledi.
Foça’da Ceneviz Osmanlı Kalesi’nin restorasyonunda çimento kullanılmadığını, orijinal Horasan ile kireç harcı kullanıldığını ve bu başarılı restorasyondan dolayı da UNESCO Geçici Miras Listesi’ne kaydedildiğini duyurmuştuk. Türkiye ’nin pek çok yerinde devam eden restorasyonlarla ilgili gelen mail’lerde çimentonun yoğun şekilde kullanıldığı yönünde şikâyetler aldık. Ancak bir okuyucumuzdan gelen fotoğraf ve video hepimizi şaşırttı. Fotoğrafta tonlarca ağırlıkta yükü olan bir TIR, Apollon Tapınağı’nın ortasına çıkmış yükünü boşaltıyordu. Diğer tarafta da günümüz inşaatlarını andıran kalıplarla tapınağın taban basamakları yeniden inşa ediliyordu. Okuyucumuz şu notu düşmüştü: “Bu fotoğraf 30 Ağustos tarihinde çekildi. Çimento yüklü kamyon çimento boşaltmak için 2500 yıllık tapınağın üzerine çıktı. Restorasyonda çimento kullanılması da takdirinize...”
Fotoğrafın doğruluğunu öğrenmek için uzun yıllardır Alexandria Troas Kazı Başkanlığı’nı yürüten Prof. Dr. Coşkun Özgünel’i telefonla aradık. Durumu kendisine izah ettik. Açıkçası TIR’ın, bilgisi dışında çıkarılmış olduğunu söylemesini bekliyorduk. İşte Özgünel ile yaptığımız görüşme:
Apollon Tapınağı’nı ziyaret eden bir okuyucumuzdan fotoğraf aldık. Çimento yüklü bir kamyon Apollon Tapınağı’nın tam ortasında.Olabilir.
Normal bir şey mi hocam?
Tabii. Restorasyon yapıyoruz.
Ama tapınağın üzerine çıkmış.
Ee nasıl boşaltacağız toprağın üzerine? Herhalde önlemini aldık ki çıkardık.
Çimento kullanıyor musunuz, yoksa beyaz kireç mi kullanıyorsunuz?
Beyaz çimentoyla birlikte mermer tozu kullanıyoruz.
Orijinal olması için mi yapılıyor?Eğer elinizde orijinal yoksa, onun imitasyonunu yaparsınız.
Kalıp çakıp basamakları öyle düzenliyorsunuz herhalde?
Tabii, tabii. çünkü elimizde sadece sütunlar ve üst yapının yüzde 80’i var. Onun altında altyapıyla ilgili hiçbir şey yok. Alttaki dolguydu, aynı dolguyla kapandı bitti. Her şeyin statiği yapılıp da restorasyon yapılıyor. Çimentosuz nasıl yapacağız? Tutar mı? Kireç de tutmaz. Olan yerde orijinal kullanılır, olmayan yerde taklit yapılır. Venedik Tüzüğü’ne göre yapmamız gerekiyor. Yoksa olmayanı da mermerden yapabiliriz ama insanları kandırırız sonra.
Döneminde neyle yapılmış?
Kurşun kenetlerle yapılmış. Demir üzerine kurşun akıtılarak yapılmış. Sütun ve üst yapıda bu tekniği kullanacağız. Öteki köşeyi de öyle yaptık.
Daha önce bir model yapmıştınız.Onun devamını yapıyoruz. Üst yapı, çatının köşeleri elimizde onları koyacağız. 8-10 sütun olacak dikilen. Elimizde olanlarla yapıyoruz. Hepsini yapamayız, o zaman yine restorasyon ilkelerine aykırı. Tabii bilen bilmeyen çekiyor. İçeride proje var görsünler diye. Kimsenin ona baktığı yok.
Koruma Kurulu’ndan onaylı mı?
Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan proje onaylanmadan nasıl yapabilirsiniz? Çanakkale Kurulu’ndan onaylandı.
Aynı kurulun üyesiydiniz değil mi?
Benim üyeliğim devam ediyor ama ben imza atmıyorum.
Çok da tartışılıyor hocam restorasyonlarda çimento kullanımı...
Oraya özel beton atılıyor. Onu bir anda atmanız lazım. Öyle inşaata taban betonu ya da kat betonu atmıyorsunuz ki. Özel beton geliyor, tapınağa zararı yok.


Apollon Smintheus Tapınağı Biga Yarımadası’nın güneybatı ucunda, Çanakkale ili sınırları içinde Gülpınar beldesinde yer alıyor. Jean Baptista le Chevalier 1785 yılında Lektum-Babakale’den Alexandria Troas’a giderken tapınağın toprak üstünde kalan kalıntılarını gördü ve arkeoloji dünyasına ilk kez Apollon Smintheus Tapınağı’nı tanıttı. R.P. Pullan 1861 yılında tapınak alanına gelip kazı kararı aldı.
1866 yılında kazılara başlayıp Apollon Smintheus Tapınağı’nı bilimsel olarak arkeoloji dünyasına sundu. 1980 yılından bu yana ise tapınak ve çevresinde kazı, sondaj ve restorasyon çalışmaları Prof. Dr. Coşkun Özgünel tarafından sürdürülüyor.

Uzmanlar da şaşırdı

Yrd. Doç. Dr. Gülsün Tanyeli: İnşaat kalıpları beni çok şaşırttı. İmitasyon ayrı yerde yapılıp orada monte edilir. Burada özgün basamakların üzerine bütünleme yapılıyorsa, Çanakkale soğuk, yağışlı bir yer. Hepsi bozulur. Lakin bunları yerinde görmek gerek. Coşkun Özgünel tecrübeli bir arkeolog. Bu tür hata yapması mümkün değil. Arkeolojik alan restorasyonları çok özel yapılmalı. Çalışacak işçilerin bile tecrübeli olmaları gerekir. O yüklü araç oraya çıkarken statik hesaplanmalar yapıldı mı bilemiyoruz. Ancak fotoğraf çok tartışılır.
Yrd. Doç. Dr. Yıldız Salman: Çimento zamanla ana maddeyi oluşturan taş ile etkileşime girerek yeni sorunlar çıkartabilir. Dolayısıyla çimentonun grisini ve beyazını kullanmak pek bir şey ifade etmez. Bunun için restorasyonlarda çimento kullanımını pek tavsiye etmiyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/1149139114913912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Uzman - user668629

  Gerekiyorsa kamyon da çıkar tabi, ama uzman birisinin karar vermesi gerekir.

  Kült merkezi ve kazi baskani! - Zizylmz

  Sözkonusu kutsal alan, merkezi Alexandria Troas (Dalyan Köyü) olmakla birlikte, cevredeki diger kentlerin de tapim yeridir. Alexandria Troas`in kazi baskani, bundan birkac yil öncesine kadar Prof. Dr. E. Schwertheim idi (Bati Westfalya Üniv. Eski Cag Tarihi Anabilim Dali). Bugün ise kazi baskanligi Ankara Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dali`ndan Doc. Dr. E. Öztepe tarafindan yürütülmektedir. C. Özgünel ise uzun yillardir sadece bu tapinak ve etrafinda kazi calismalari yürütmekte ve Alexandria Troas ile idari olarak bir ilgisi yoktur!

  tapınmamak - erdal17

  Kazı ve Başkanı hakkında en ufak bir araştırma yapılmadan haberin kaynağından alınan hatalı bilgiler ile üretilen haber gündemi epey meşgül etmiş görünüyor alexander troas kazı başkanı değil ki hoca http://www.smintheion.com sitesi dahi incelemeden yapılan haber ve yorumların çoğunluğu maalesef fııssss

  Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.. - tokillaman

  Restorasyonda çimento kullanılamaz diye bir şey yoktur. Portland çimentosu, beyaz çimento veya adı kireç olsa dahi çimento benzeri tuzlar içeren hazır hidrolik kireçler ancak doğal malzeme ile doğrudan temasta olduğunda, su ile bünyesindeki tuzların doğal malzemeye ulaşabileceğinde, özgün malzemenin nefes almasını engelleyebileceği vb. durumlarda zararlıdır. Açıklamada açıkça belirtildiği gibi tapınağın alt bölümüne dair özgün malzeme bulunamadığından alt bölüm yeni yapılmış. Yani oraya bir tırın çıkmasının tarihi esere zarar verilmesi şeklinde algılanması çok anlamsız. Aynı şekilde kullanılan çimentonun özgün tarihi malzemeye zarar vermesi de ayırıcı katmanlar yaparak kolaylıkla engellenebilir. Dolayısıyla önemli olan hangi malzemenin nerede nasıl kullanıldığıdır, kaldı ki yine açıklamada özgün parçaların elde edilebildiği bölümlerin uygun tekniklerle restore edildiği de belirtilmiş. Bir malzemenin hiç bir şekilde kullanılamayacağını söylemek bir bakıma yobazlıktır.

  Vinç - Kurmanbek Allahverdiyev

  Kamyon/TIR yerine vinç kullanabilirdin hocam.

  ... - k-a-o-s

  ya abi tekrar yazmadan duramiicam, adamlar binlerce yıl önce kamyon mu kullanmışlardı burayı yaparken?

  Türkiye'nin profesörü de Türk - hamzaakyol

  Kültür aynı kültür. istediğin kadar okusun. değişen birşey olmuyor. Arabanın kaç km hızla giderse devrileceği konusunda en hassas hesapları yapar, ancak yine de 100 km ile viraja girip takla atar. Üniversitede doçenç olur, sonra da diğer doçentlerle birlikte okey oynarken arkadaşının kafasında ıstaka kırar. Üniversitede öğretim üyesidir, ibo dinler, kurtlar vadisi izler. Bunlar türkiyede gayet normal.