Apo'nun yargıçları tepkili

Öcalan davasının yargıcı Turgut Okyay ve savcısı Talat Şalk, AİHM kararının gerekçelerine katılmadı.

ANKARA - Öcalan davasının yargıcı Turgut Okyay ve savcısı Talat Şalk, AİHM kararının gerekçelerine katılmadı.
Dönemin Ankara 2 No'lu DGM Başkanı, Yargıtay üyesi Turgut Okyay: AİHM'nin, ölüm cezası baskısı altında yapılan yargılamayı kötü muamele olarak değerlendiren kararına katılmıyorum. AİHM, Türkiye'de ölüm cezalarının 1983'ten beri infaz edilmediğini bilmiyor mu? Öcalan'ın avukatlarının savunma hakkı kısıtlanmadı, iddianame ve eklerinin tamamının fotokopisi verildi.
Adil yargılanma hakkı da ihlal edilmedi. Askeri yargıç objektif ve tarafsız görev yaptı. Askeri yargıç, esas hakkındaki savunmaya kadar duruşmada yer aldı, daha sonra yapılan Anayasa değişikliğiyle duruşmaları başından beri izleyen sivil yargıç heyete katıldı. Bu aşamada, hem avukatlarına hem Öcalan'a bugüne kadar yapılan yargılamanın tekrarlanmasını isteyip istemediklerini sordum ve hayır yanıtını aldım. AİHM, öküz altında buzağı arıyor. Kararın insanlığa yararı olur mu, olmaz mı düşünmüyor. Sanık lehine değişen durum yok, yeniden yargılama da gereksiz."
Dönemin DGM savcısı Talat Şalk: Dava sürerken, mahkeme heyetindeki askeri hâkim yerine sivil hâkim getirildi, sivil hâkimle davaya devam edildi. Gayet iyi biliyorum ki Öcalan'ın avukatları, mahkemeden iddianameyi de, bütün mahkeme evraklarını da iki gün içinde aldı. Esas hakkında savunma için avukatlara yeterli süre verildi.
İki gün savunma okudular. 15 gün değil de 30-45 gün olsa, netice değişmezdi."
(aa, anka)


    http://www.radikal.com.tr/7458817458810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.