Apseli dişini çektirdi, öldü

Apseli olduğu için diş hekiminin çekmediği dişini diş teknisyenine çektiren genç öldü. Dişi çeken kişi daha önce sahte diş hekimi suçlamasıyla gözaltına alınmış

KAYSERİ - Apseli olduğu için diş hekiminin çekmediği dişini bir teknisyene çektirdiği iddia edilen genç, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
16 yaşındaki Sinan Kahraman, bir hafta önce apse yapan dişini tedavi ettirmek için bir diş hekimine gitti. Muayene ettirdiği apseli dişinin diş hekimi tarafından çekilmemesi üzerine Sinan Kahraman, bir diş hekiminin yanında diş teknisyeni olarak çalışan Y.Ü’ye gitti. Y.Ü Sinan Kahraman’ın apseli dişini çekti.
Dişin çekilmesinden sonra sağlık durumu ağırlaşan Sinan Kahraman, kaldırıldığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde dün sabah hayatını kaybetti. Yetkililer, Y.Ü’nün gözaltına alındığını, soruşturmanın sürdürüldüğünü açıkladı.

Sahte diş hekimi uyarısı
Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Umut Kural, sahte diş hekimlerine itibar edilmemesini istedi.
Kural, “Kayseri’de 85 dolayında sahte diş hekiminin faaliyet gösterdiğini tahmin ediyoruz. Olayla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Biz de olayı kendi açımızdan inceliyoruz” dedi.
Öte yandan, Türk Dişhekimleri Birliği de konu ile ilgili basın açıklaması yaparak, ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu, diş hastalıklarında yapılan her türlü yanlış tedavinin genel sağlığı direkt olarak etkilediği vurgulandı.  Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Bilgisi ve yetkisi olmadan insanlarımıza diş tedavisi yapan sahte diş hekimleri halkımızın sağlığını tehlikeye atmaktadır. Halk sağlığının korunması ve aynı zamanda mesleğimizin kirletilmesinin önlenmesi için Türk Dişhekimleri Birliği ve diş hekimleri odalarının yaptıkları etkin mücadeleye rağmen sahte dişhekimleri hâlâ can almaya devam ediyor. Kayseri’de yaşanan bu üzücü olayın tekrarlanmaması için yetkililerin ve güvenlik güçlerinin sahte diş hekimleri ile daha etkin bir mücadele vermesini, halkımızın da daha dikkatli olmasını istiyoruz.”
Bu arada, zanlının daha önce de yetkisi olmadığı halde bir hastanın dişine müdahale ettiği için gözlatına alındığı öğrenildi. (aa)