Arabalı vapur Boğaz'da sürüklendi

Arabalı vapur Boğaz'da sürüklendi
Arabalı vapur Boğaz'da sürüklendi
Makine arızası dolayısıyla hareket edemeyen vapur, rüzgar ve akıntının etkisiyle sürüklenip iskeleye bağlı başka bir geminin zincirlerine takılarak durabildi. Vapurdaki yolcular, Sahil Güvenlik ekiplerinin çalışmasıyla tahliye edildi.

RADİKAL - Harem İskelesi'nden saat 17.00'de 60 araç ve 53 yolcuyla hareket eden "Topkapı" araba vapuru, kısa süre sonra makine arızası nedeniyle stop etti.

Rüzgarın ve akıntının etkisiyle sürüklenen vapur, iskeleye bağlı "Kaunas Sea ways" isimli geminin zincirlerine takılarak durabildi. 

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekipleri, herhangi bir yaralanmanın meydana gelmediği vapurdaki yolcuları tahliye etti.

Sürtünmeden dolayı küçük çapta hasar oluşan vapurun kurtarılması için Kıyı Emniyeti ekiplerince çalışma başlatıldı.

Olaydan yaklaşık 2 saat sonra Üsküdar-Harem sahiline tedbir amacıyla itfaiye ekipleri geldi. Gemiyi kurtarma çalışmaları Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yürütülüyor. Bu arada, takviye olarak yüzer bir vinç de getirildi.

YOLCULAR İLE ÖZEL GÜVENLİKÇİLER KAVGA ETTİ

"Topkapı" adlı araba vapurunda araçları bulunan yolcular, bekleme alanında güvenlik görevlileriyle kavga etti. Kavgada 1 güvenlik görevlisi yaralandı. Geminin takıldığı zincirden kurtarılması için başlatılan çalışmalar saat 17.00'den beri devam ederken, araba vapurunda araçları kalan vatandaşlar da Harem'deki yolcu bekleme salonunda gelişmeleri takip etti.

VATANDAŞLAR KORNALARIYLA UYARDI

Otomobiliyle vapurda bulunan yolculardan Ayşe Gülbay, "Geminin ikinci sırasındaydım. Hareketlendikten 100-200 metre sonra mavi bir araca çarparken, kaptan bizim kornalarımızla direkt sağa doğru kırdı ve karşı geminin zincirine çarptı. Zincire çarptıktan sonra zincir üstümüze üstümüze geldi. Aracımın üstünde duruyor" dedi.

'5 SAATTİR BEKLİYORUZ'

Gülbay, "5 saat hiçbir şey yapılmadı. Önce bizi dışarı çıkarttılar. Önce vinç bekleniyor denildi, sonra savcı bekleniyor denildi, sonra eksper bekleniyor denildi. 55 araç vardı. Yolcularla birlikte 200 kişi filan vardı. Bu olay oldu ama kimsenin bir şey yaptığı yok. 12'ye, 1'e kadar burada bekleyeceğimiz söyleniyor" şeklinde konuştu.

Bekleyiş devam ederken, görüntü alan gazetecileri dışarı çıkarmak isteyen özel güvenlik görevlilerinden birine bazı yolcular tepki gösterdi. Çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavga sırasında özel güvenlik görevlisi yaralandı. Kavganın daha fazla büyümesini, araya giren yolcular ve diğer özel güvenlik görevlileri önledi. Yaralanan özel güvenlik görevlisi hastaneye kaldırılırken, kavgaya karışan yolcular ile özel güvenlik görevlileri ifadeleri alınmak üzere Doğancılar Polis Karakolu'na götürüldü.

(DHA)


  ETİKETLER:

  Harem

  ,

  Mavi

  ,

  Vapur

  ,

  Araba

  ,

  savcı

  ,

  kavga

  ,

  güvenlik

  ,

  tahliye

  ,

  Karşı